Lapsen ihottumasta. Onko jollakin alkanut iho oirelemaan vasta isompana ja ollut sitten allerginen jollekin ruualle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Meillä kuopus nyt 1v ja ihottumaa/kuivaa ihoa tullut varsinkin selkään ja hieman vatsan puolelle. Aavistuksen on myös nilkkojen päällä.

Ihottuma ilmaantui tuossa pakkasten alettua, joskus marraskuulla. Aiemmin oli vähän alaselässä, mutta loppui, kun vaihdoin vaippamerkkiä.

Lapsi syö kaikenlaista, viljat, maitotuotteet jne. En ole huomannut, etttä mikään ruoka pahentaisi tilannetta.

Itse aattelen, että kyse olisi atooppisesta ihosta (itselläni on tuo). Mutta onko kellään tullut oireita isompana ja oliskin syy joku ruoka?

Esikoisella oli maitoallergia ja oireet alkoivat jo pariviikkoisena, ihottuma lähinnä.
Ja ihottuma ilmaantui aina ensin kasvoihin, käsivrsiin, ranteisiin ja nilkkoihin ja oli rosoista ja rikkonaista.

Kuopuksella enemmän näppylämäistä ja hentoa, mutta tosiaan esim. kasvot täysin puhtaat.

Imetän edelleen, mutta lehmänmaitopohjaisia puuroja on saanut 5kk iästä alkaen, samoin kotimaisia viljoja. Ja oireet siis alkaneet vasta tuossa 10-11kk iässä.

Ollaan menossa lääkäriin terkkarin kehoituksesta, kun epäili suolistoallergiaa sillä perusteella , kun lapsi kakkasi jopa 6x päivässä ja paino -2 käyrällä.
Lapsi sairasti pitkään flunssaa ja maha oireili tuona aikana. Nyt lapsi terve ja kakkaa 1-2x päivässä ja kakka muutenkin normaalia ja lapsi on alkanut syödä hyvin. Että tuohon suolistoperäiseen en usko ainakaan.

Mulla siis kokemusta kyllä jos jonkinlaiseta allergiasta, mutta ruoka-allergioita ei ole tarvinnut miettiä sitten esikoisen vauva-ajan eli 14 vuoteen.
 
Iho on kovemmalla koetuksella talviaikaan kylmän ja kuivan ilman takia, ei välttämättä tarvitse olla ruokiin liittyvää. Meillä esikoinen alkoi oireilemaan noin alta vuoden ikäisenä ja syyksi löytyi pyykinpesujauhe. Vaihdettiin ja ihottuma katosi. Hänellä myös atooppinen iho.
 

Yhteistyössä