Lapsella tuntui kainalossa yksi imusolmuke

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
hällä on ollut vauvasta asti kaulalla muutamia imusolmukkeita joista ei lääkärin mukaan tarvitse olla huolissaan. Joku aika sit tunsin pari nivusissa ja nyt tuon yhden kainalossa, tarviikohan olla huolissaan? Imusolmukkeet ovat liikkuvia. Itsellänikin tuntuu pari kaulalla ja yks nivusissa, onkohan se yleensäkin kovin yleistä, että niitä tuntuu? Mut tuo kainalo alkoi vähän huolestuttamaan.
 
En usko että kyseessä mitään vakavaa; itselläni on nivusessa imusolmuke (siis joka tuntuu) ja kahdella muksulla on tuolla takaraivossa muutamia. Jos ne on sellasia "liikkuvia" niin en sinuna huolestuisi. :wave:
 
Alkuperäinen kirjoittaja Istafra:
Tuskin on mitään vakavaa, mutta minusta on parempi tutkia, kuin pelätä yksinään kotona.

Tottakai; kyllä itsekin aikanaan hysterisoin kun huomasin esikoisella niitä imusolmukkeita takaraivossa ja heti neuvolaan olin yhteydessä. Kyllä ne tutkittiin että mielenrauhan sain. :D Mutta halusin vaan silti sanoa etten usko kyseessä olevan mitään vakavampaa.... :wave: Toki lääkäri en ole joten mielipidehän tämä vaan on; ei siitä haittaakaan ole jos lääkärillä/neuvolassa mieltä painavat asiat puheeksi ottaa. :hug:
 
meillä lapsella on korvan takana monta pientä imusolmuketta jotka tuntuu ja yks nivusissa. aika paljon noita tuntuu lapsilla olevan. tuosta kainalosta en edes tiedä, ei ole tullu kokeiltua.
 
meidän 3kk pojalla on pari pattia (yksi kaulalla ja toinen korvan takana) ja kävin lastenlääkärillä joka totesi niiden olevan imusolmukkeita (pieniä ja liikkuvaisia joten eivät ole vaarallisia).
Jos olisivat kiinteitä niin kyseessä voisi olla kasvain.

Lastenlääkäri sanoi että melkein kaikilla vauvoilla ehkä lapsillakin niitä on ja yleensä häviävät noin kuukauden kuluessa tai sitten ei koskaan.
 

Similar threads

Yhteistyössä