laihtuuko sohvaperuna

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "laihduttaja"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

"laihduttaja"

Vieras
joka ei juuri pakollisia enempää ole liikkunut, jos alkaa pyöräillä kuntopyörällä 10-30min päivä, vatsa- ja selkälihasliikkeitä, käsipainojen kanssa sarjoja ja kerran viikossa pitempi reipas kävelylenkki? Lisäksi veden juontia lisään, nykyään menee 1 tai 2 lasia päivässä mutta pyrkisin kymmeneen ainakin. Ruokavalio aikalailla ok, ylimääräistä n. 15kg, vatsalla lähinnä. Onko mahdollista kesään mennessä?
 
usko pois, ohjatut jumpat on tehokkaimpia ja parhaita keinoja. oon pudottanut 11kg ja vielä paljon on pudotettavaa. vaatii hirveästi työtä. täsmälleen oikeaa ruokavalioa ja kunnon hikijumppaa (aerobista sekä lihaskuntoa kasvattavaa) useamman tunnin viikossa.
reippaasti vaan jumppatunneille mukaan, niin ne kilot alkaa karisemaan :)
tsemppiä
 
10min on aivan liian vähän. Tunnin verran liikuntaa vähintään, että olisi jotakin hyötyä. Jos laihtua haluat, pitää joko kuluttaa enemmän kuin syöt, tai vaihtoehtoisesti vähentää syötyjä kalorimääriä.
 
tällä hetkellä en rapakuntoisena enempää jaksa tuota pyöräilyä mutta varmaan määrä kasvaa kun kuntokin. Ohjatut jumpat ei käy, välimatkat liian pitkiä ja lastenhoito vähän niin ja näin... Eli kotikeinoin selvittävä.
 
Laihtuu tietty, kunhan pidät sopivaa kalorivajetta. Kaikki liikunta on hyvästä, mutta laihdutuksen kanssa liikunnalla on melko vähän tekemistä, syömisistä kaikki on kiinni.
 
Jos noin haluat laihtua niin itsekuria se vaatii! Pyöräillä kannattaa mieluummin pienemmällä vastuksella pidempi aika kun isommalla vastuksella vähän aikaa. Ruokavaliotakin kannattaa tarkistella,vaikka äkkiä ajatellen se olis ok niin jos voit vielä jotain herkkuja jättää pois tai vaihtaa kevyempiin niin plussaa se vaan on.
 

Yhteistyössä