Lahjoita kamera

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Pyöriikö nurkissasi vanha kamera? – Lahjoita se vastaanottokeskuksen asukkaille
Kotimaa10.7. 08.22 Päivitetty 08.59 SILJA VIITALA
23778382-730x486.jpg

Noor Ibrahim on opiskellut suomea viime syksystä. Hän osaa jo tavallisimpia sanoa ja fraaseja, kuten kiitos ja mitä kuuluu.


Silja Viitala Aamulehti Jääkaappeja, pehmoleluja, tietokoneita. Kuvittelin, että vastaanottokeskuksissa tarvitaan tavaraa. Ajattelin, että ehkä kysyntä ja tarjonta eivät ole kohdanneet ja jotain vielä puuttuu.
Äitiyspakkauksia tulee kuitenkin jo eräältä hyväntekeväisyysjärjestöltä. SPR koordinoi isoa osaa muusta avusta. Uudet jääkaapitkin on tilattu, sillä käyttö on kovaa.

Sekä henkilökunta että asukkaat ovat tyytyväisiä. Kaupin vastaanottokeskuksen remontti valmistuu heinäkuun puolessa välissä, ja silloin tilanne vielä paranee, kun asukkaat saavat uusitut tilat ja keittiöt käyttöönsä.

Hyvästä tilanteesta huolimatta turvapaikanhakijoita ja vastaanottokeskusta voi auttaa kolmella tavalla.

1. Lähde vapaaehtoiseksi

Keskuksen johtaja Anneli Salakari rohkaisee turhien ennakkoluulojen hylkäämiseen ja turvapaikanhakijoihin tutustumiseen. Voi lähteä vaikka mukaan vapaaehtoistyöhön.

2. Lahjoita kamerasi

Ramadan-kuukauden aikana kävi selväksi, että turvapaikanhakijat haluavat valokuvata ja esiintyä kuvissa. Erityisesti lapset innostuivat aina kamerasta. Jos sinulla on ylimääräinen digitaalikamera, voit ottaa yhteyttä Aamulehden valokuvaajaan Silja Viitalaan, joka teki kuvareportaasin vastaanottokeskuksessa ramadanin vietosta. Eduksi on, jos kamerassa on mukana muistikortti, akku, usb-piuha ja laturi. Pelkkä kamerakin auttaa kuitenkin eteenpäin.

Jos haluat lahjoittaa vanhan kamerasi, voit tuoda sen Siperiaan Aamulehden toimitukseen. Ennenkuin tulet, soita numeroon 050 381 4513 tai laita sähköpostia osoitteeseen silja.viitala@aamulehti.fi

3. Tarjoa työtä

Kolmas tarpeellinen asia on tärkein. Työ. Ramadan-reportaasissa esiintynyt Noor Ibrahim toivoo, että heille tarjottaisiin työtä. Ihan mitä tahansa. Hän luettelee lasten- tai vanhustenhoidon, siivouksen ja puutarhanhoidon, mutta sanoo, että he voisivat tehdä kaikkea.

Jos haluat auttaa kotoutumisessa ja päästä itse helpommalla, tarjoa turvapaikanhakijalle työtä. Kaikki hyötyvät.
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/pyo...-lahjoita-se-vastaanottokeskuksen-asukkaille/



Kommenteissa mm:

Nimetön:
Vielä pitäisi lahjottaa, kun vastaanottokeskus bisnes pyörii muutenkin verorahoilla!

kiitosjapyllisty:
Minulle saa kanssa lahjoittaa arvoesineitä ja rahaa.

HETA
Onko tämä satiiria ? Aivan uskomaton juttu että me maksamme heidän elämisensä ja nyt pitäisi vielä lahjoittaa kalliita laitteita joihin ei ole varaa edes omalla kansalla ?

Nimetön
Nurkissa pyörii useitakin kameroita. Mm. Facebook, Instagram yms. palveluiden kuvatulva kertoo kuitenkin siitä että kyllä näillä vastaanottokeskusten asukkailla näyttää olevan kameroita hyvin yleisesti. Ts. en ole lahjoittamassa.

Sisseli
Pidän tärkeämpänä lahjoittaa ruokaa suomalaisille köyhille lapsiperheille ja tätä apua organisoi erilaiset yksittäiset facebook-ryhmät, jotka jopa käyvät omilla rahoillaan ostamassa ruokaa lapsille, joista osa ei ole syönyt juustoa pariin vuoteen ja riemuitsevat, kun saavat jogurttia. Tällaiset kamerapyynnöt ja muut avunpyynnöt pikemminkin lisäävät entistä enemmän vastenmielisyyttä ja haluttomuutta lahjoittaa mitään näille Suomeenkin tulleille enimmäkseen nuorille hyväkuntoisille miehille, jotka jo muutenkin ovat valtion ja kuntien erikoissuojeluksessa meidän verorahoillamme. Lisää vain näitä juttuja, niin tiedetään minkälaista rasismia suomalaisia kohtaan harjoitetaan, kun tulijoiden hyvinvointi on tärkeämpää kuin omien leipäjonoissa seisovien hyvinvointi.

Nimetön
Miksi huolehdimme pakolaisista paremmin kun suomessa on paljon pakolaisia köyhempiä lapsiperheitä? Miksi emme järjestä keräystä heille? Mikö tekee pakolaisista tärkeämpiä kuin suomalaiset? Antaa järkevä vastaus tähän.

pertti
NO luulis vastaanottokeskuksilla olevan rahaa joidenkin halpojen kameroiden hankintaan, on se senverran kova bisneksen muoto toi vastaanottokeskuksen pitäminen. Jos sattuu niitä kameroita oleen, suosittelen lahjoittaan SUOMALAISILLE

Tase
Eikös niillä kaikilla ole älypuhelimet kameroineen.

Tietäjä
Voisiko ne kamerat lahjoittaa enemmin vaikka peruskouluille, missä myös suomalaiset vähävaraiset lapset pääsisivät moisia käyttämään..? Tämä paapominen alkaa lähentelemään jo hulluutta. Kansalaiset ovat räjähtämispisteessä ja te (+moni muu taho) järjestätte hyväntekeväisyyttä ja apua pelkästään pakolaisille.
 

Yhteistyössä