Kyynelkanavissa vikaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja TR
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

TR

Vieras
Meidän mussulla tulee silmistä venyvää "limaa" joka itkun ja heräämisen jälkeen, silmät pestään tai siis putsataan useasti päivässä. Kyynelkanavat eivät ole kuulemma täysin kehittyneet ja korjautunee noin 1. ikävuoteen mennessä. Onko kellään kokemusta vastaavasta? Koska teillä asia parani? Suurkiitos!
 
Meillä pojalla silmät rähmi ja vuoti jo syntyessään. Vasen silmä nykyisinkin välillä rähmii, lähinnä ulkosalla. Meillä puolivuotis tarkastuksessa lääkäri sanoi, että koska silmä edelleen rähmii, se ei siitä itsestään "parane", vaan vuoden ikäisenä silmään pitää tehdä joku pieni operaatio (puhdistetaan kyynelkanavat tai jotain sen suuntaista).
Mut suurimmalla osalta vastasyntyneistä silmän rähmiminen loppuu omia aikojaan.
 
Meidän tytöllä rähmi koko ekan ikävuoden silmät ja niinpä yksi vuotiaana rassattiin keskussairaalassa kyynelkanavat auki. Ensin sanottiin, että tehdään nukutuksessa ja siksi vasta yksi vuotiaana. Mutta kun mentiin paikanpäälle niin sanoivat, että tekevät lapsen ollessa hereillä. Kuulemma lääkäri tekee ja hoitajat pitelevät lasta kiinni. Kehoittivat meitä vanhempia menemään kauaksi käytävän päähän, ettei itku riipaisisi niin paljon sydänalaa. Siitä huolimatta kuului kauhea huuto, joka onneksi oli pian ohi. Eli kauaa tuo toimenpide ei kestä. En sitten tiedä kuinka yleistä on, että tekevät ilman nukutusta.
 
Hei! Pojallani oli sama vaiva useamman kuukauden eli ahdas kyynelkanava. Putsausten ohessa painoin aina päivittäin useampaan kertaan silmän sisänurkasta jonkin aikaa yhtäjaksoisesti jolloin räähmää aina oikein ryöpsähti esille. Jonkin ajan kuluttua rähmiminen loppui kokonaan eli kanava selvästi aukesi. Kannattaa kokeilla, sillä näin neuvotaan hoitamaan kyseistä vaivaa.
 
Meidänkin pojalla silmät rähmi ja oli puhetta kyynelkanavien ahtaudesta. Neuvolasta neuvottiin tuo samainen silmänurkan painelu, auttoi meilläkin! (Tai sitten vaiva katosi itsekseen...) Puhtaalla sormella pieni painallus aina kun muistaa. Neuvolasta ohjeistettiin, että kanavien avaamista tehdään nykyisin harvemmin, kun useimmiten vaiva poistuu itsekseen. Poika on nyt 1 v, vaiva on vähentynyt hissukseen siinä puolen vuoden ikäisestä, vieläkin on herkästi vuotavat silmät.
 
Poikamme operoitiin nukutuksessa 1 v. 2 kk ikäisenä, koska ko. silmä vetisti syntymästä asti ja 6 kk ikäisestä lähtien silmätulehduksia oli jatkuvasti. Meille eivät terveyskeskuslääkärit ja neuvolantäti ymmärtäneet neuvoa kyynelpussin painelua, joka tosiaan voi toimia oikein suoritettuna hyvin. Jonotimme operaatioon 4 kk, jona aikana silmätulehduksia oli ainakin kolme. Viimeisinä viikkoina vetistäminen näytti häviävän ja itse operaatiossa huomattiin, että kyyneltiehyt oli kuin olikin auennut itsestään. Turha nukutus siis, mutta muuten ei olisi operaation tarpeellisuudesta voitu olla varmoja.
 
Kiitos tosi paljon viesteistänne!! Voisko joku vielä hieman tarkentaa tuota mistä sitä silmää pitää painaa??? Eikai itse silmän päältä, vaan siitä ihon päältä silmäkulmasta....?
 
Meille neuvottiin painaa hellävaraisesti silmäkulmasta, siis nenänvarren puolelta. Vähän samalla tavalla kun itseltäkin joskus sipaisee rähmää pois. Puhtain sormin tietysti, tai kostutetulla vanulapulla. Ei silmän päältä, vaan siitä kulmasta. Kyynelpussi pitäisi ikään kuin "tyhjentää". Kysy neuvolasta jos askarruttaa, varmasti osaavat neuvoa paremmin :)
 

Yhteistyössä