Kyselin aamulla siitä 160 000?:n lainasta, jatkoa....

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Äkkiä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

Äkkiä

Vieras
Tulot oli siis 2300e/kk.
Ja lainaa oli tarve saada 150 000-160 000?.

Auttaako jos minulla olisi 20 000? säästöä( toisin sanoen vanhemmat antaisi minulle tuon 20 000?)

Irtoaisiko laina helpommin?

Vai onko tuolla summalla mitään merkitystä?
 
Ootteko kysyny pankista? esim.laina-aika vaikuttaa paljon...me ei saatu kuin 20vuotta takasin maksu aikaa...jolloin aika korkee kuukauserä plus kaikki muut kulut päälle...jäi laina ottamatta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Sanna80: Eli otettaisiin lainaa 130 000-140 000e?

Miten vältyn siltä ettei tarttis maksaa lahjaveroa?

Saisiko sen verran näillä tuloilla sitten?

Et mitenkään välty lahjaerosta koska se kuuluu maksaa, jos joku lahjoittaa oliko se nyt yli 4000e 3vuoden aikana.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Sanna80: Eli otettaisiin lainaa 130 000-140 000e?

Miten vältyn siltä ettei tarttis maksaa lahjaveroa?

Saisiko sen verran näillä tuloilla sitten?

No niin mä tekisin. Mitä helvetin järkeä on ottaa lainaa saman verran kuin on säästössä rahaa? Se laina on kuitenkin "kallista rahaa" kun siitä maksaa koron, ei millään suht. riskittömällä tilillä sitä rahaa kannata makuuttaa jos samalla maksaa korkoa lainasta.

Et mitenkään. Lahjavero menee yli 4000 euron lahjoituksesta aina. Eli periaatteessa sun äiti voi antaa sulle 3999 euroa ja isä saman verran ja kolmen vuoden päästä sama uusiksi. Tai sitten jos ne antaa sulle tuon ja miehellesi samoin, eli 4x3999 = 15996 euroa on se minkä ne voi lahjoittaa 3 vuoden välein mutta siitä kannattaa tosiaan tehdä paperit siten että sun äiti antaa sulle tuon summan, sekä sun miehelle, ja sun isä antaa sulle tuon summan ja samoin sun miehelle.

En tiedä, se kannattaa ihan oikeesti kysyä pankista.
Ja ennenkaikkea miettiä, onko se varaa maksaa takaisin ilman että elämästä tulee liian tiukkaa.

 
No meillä esim. on vielä vähän enemmän lainaa ja samat tulot eikä takasinmaksaminen tee tiukkaa. Lisäksi taloudessamme on kaks autoa (pakko työmatkojen takia) Se on ihan miten siihen suhtautuu! Niin ja laina-aika 22 vuotta (nykysellä korkotasolla tosin paljon paljon vähemmän, mut se tilanne nyt tulee muuttumaan vielä tuhat kertaa ennenku laina on kokonaan maksettu)
 
Pankkien sivuilla on lainalaskureita, laske kuinka suuri kk-erä sinulle tulisi. Ja muista varautua koron nousuun! Pankki katsoo että nettotuloista ei saa mennä lyhennyksiin kuin korkeintaan puolet. Opiskeleeko teistä toinen että tulevaisuudessa esim saatte tuohon vielä toisen palkan?
 
Kannattaa tosiaa hyödyntää nuo verottomat lahjat ja lisäksi ottaa kOROTONTA lainaa vanhemmilta, se ei ole kiellettyä, maksatte vaikka 10 v kuluttua takaisin.
 
tai sun vanhemmat voi tuon verran ruveta takaajaksi... jotkin pankit antaa esim. tallettaa sen summan rahaa jollekin tilille josta sitä ei voi nostaa pois ennen kuin teidän lainaa on maksettu tarpeeksi pois. Eli se raha on sun vanhempien (ei lahjaveroa) eikä takauksesta riskiä sun vanhemmille kuin se 20000e, mutta pankit kai sitten antaa helpommin lainaa kun on selkeä rahasumma vakuutena.
 
Meillä on kuukaudessa tulot 3100?, saimme lainaa max 130 000, Sampo pankki olisi myöntänyt vain 100 000 .

Eli vähän pelkään, että nuilla tuloilla ette saa. Meillä olisi ollut tuohon vielä nykyisestä asunnosta 20 000? voittorahaa, mutta se ei muuttanut mitään...
 

Similar threads

Yhteistyössä