LUISTIMET:
Luistinkengän tulee olla jalkapöydän kohdalta riittävän tiukka ja nilkkaa tukeva. Kengän tulee olla sopivan kokoinen (ei liikaa kasvunvaraa). Lapsilta koon oikeellisuuden voi karkeasti kokeilla seuraavasti: kantapään ja kengän väliin tulee mielellään mahtua yksi sormi. Käytä luistimessa ohutta sukkaa, ei villasukkaa (esim. termossukka ) Kenkä ja edessä oleva läppä eli kieli tulisi olla vuorattuja. Taito/kaunoluistin Korko noin 2-3 cm. Varsi ei saa olla liian korkea, 3-4 hakasta on riittävä määrä.
Kengän tukevuuden voi karkeasti testata ottamalla terästä kiinni ja kääntämällä luistimen vaaka-asentoon, jolloin näet pysyykö kenkä suorana. Tukevalla luistimella voi myös seistä yhdellä jalalla ja hyppiä tasahyppyjä, tämän voi testata vaikka jo kaupassa/kotona (tietenkin teräsuojat päällä!). Taitoluistinten terissä tulee olla urateroitus.
Kengän sitominen
Luistinten nyörittäminen aloitetaan alhaalta. Jalkapöydän ja nilkan kohdalta nauhat sidotaan tiukasti, varren loppuosa sidotaan löysemmin niin, että kaksi sormea mahtuvat vielä varren etuosan sisälle luistimen ja jalan väliin. Liian pitkät nauhat tulee lyhentää sopivan mittaisiksi, älä solmi niitä nilkan ympärille.
Teroitus
Kerran viikossa luisteleville riittää 1-2 teroituskertaa vuodessa. Terien kunto kannattaa tarkistaa ulkojäällä luistelun jälkeen, koska ulkojäällä on usein moskaa ja hiekkaa, jotka vahingottavat terää. Terän kunnon voi tarkistaa ihan sormella kokeilemalla, tuntuuko terä "sivusuuntaan" terävältä, eli jos terä on pyöristynyt se on tylsä.
Luistinten hyvä huolto pidentää niiden käyttöikää
Kuivaa terät aina käytön jälkeen pyyhkeeseen, niin ne eivät ruostu. Kotiin päästyäsi, löysää nauhoja ja aseta luistimet kuivumaan huoneenlämpöön. Kun kuljet jään ulkopuolella, muista käyttää teräsuojia, mutta älä säilytä kotona luistimia teräsuojissa. Teroituta mielellään terät vain henkilöllä, joka on saanut koulutuksen tehtävään.