Yhtä asiaa en oikein ole koskaan ymmärtänyt. Jos on kipuja, siihen otetaan kipu/särkylääkettä. Ja tämä pätee ihan kaikkiin kipuihin.
Jos on voimakkaat kuukautiskivut, syy on selvitettävä mm endometrioosin mahdollisuus ja asialle sitten tehdään jotain.
En tunne ulkomaiden sl-käytäntöjä, mutta onko siellä omavastuukarenssiaikoja?
Kuukautiskipuihin on Suomessa annettu sl jos on ollut tarpeen.
En pistäisi tuollaista yleistystä ja suurin piirtein suositusta, että pitäisi lähteä säännöllisesti hakemaan sl-todistuksia. Kipua ei oikein voi todentaa ja on hyvin yksilöllistä ja osa jää matalalla kynnyksellä sl:lle toki muutenkin.
tulee kyllä monta sl-päivää vuodessa sekä vuosissa. Pari päivää kuukautisia ennen ja pari jälkeen vai koko kuukautisten ajan.
Ja siihen päälle muut mahd sairastumiset flunssat, vatsataudit ja muut mahdolliset.
Eli palkataan naisten sijaan miehiä ja vaihdevuosi-ikäiset naiset ovat kuumaa kamaa jälleen työmarkkinnoilla vai?