Kuukausi takana asumista (sähkönkulutuksesta)...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tihis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tihis

Vieras
Elikkäs nyt huhtikuu asuttu okt:ssa. Huhtikuun alussa oli pakkasiakin mutta nyt loppukuusta lauhaakin.

Speksit: 1999 rakennettu talo, laattaan osittain varaava sähkökaapelilämmitys, 147 m2, sähkökiuas, puolilämmin varastotila (n. 10 m2), varaava leivinuuni, koneellinen ilmanvaihto LTO:lla, 4 henkilöä asuu. Lämmitys ja käsittääkseni myös lämminvesivaraaja toimivat hieman halvemmalla yösähköllä.

Leivinuunia on lämmitetty yksi pesällinen (= puolikas tai vajaa yksi kantokorillinen) kahden tai kolmen päivän välein. Ainakaan pariin viikkoon sähkölämmitys ei ole ollut päällä muualla kuin joinakin öinä "reunimmaisessa makuuhuoneessa" (lastenhuoneessa) ja joka yö kylpyhuoneessa. Yksi makuuhuone on ollut viileämpänä (on tässä vaiheessa vielä romuvarastona). Lisäksi aamuisin on vedetty etelän puolelta sälekaihtimet ylös, jotta aurinko lämmittäisi päivän aikana.

Huonelämpötila ollut makuuhuoneissa 20-22 astetta ja olohuone/keittiössä 23-25 astetta (kun uuni on lämmittänyt).

Kulutus on ollut n. 1100 kWh yösähköä ja 320 kWh päiväsähköä. Rahassa tämä tekee perusmaksuineen n. 140 euroa. Kuulostaako a) paljolta, b) normaalilta vai c) vähältä?

Millaisia laskuja uskallan odottaa talvella?
 
minun mielestäni. katso mihin lämminvesivaraajan termostaatti on säädetty ettei turhaan sitä liian kuumaksi lämmittä yöllä. sit iv koneen tulo ilma tarkista mitä lämpötilaa se pukkaa venttiileistä. siinä myös termostaatti jos liian lämpimänä ilma tulee.. = turhaan sähkövastus sitä lämmittää. näillä voi jotain säästää

ja voit tietty tarkkailla että sähkömittari toimii oikein ettei liikaa tule lukemia..
 
vertauksena, meillä on vuonna -48rakennettu talo jota on laajennettu -89, sähkölämmitys, ilmalämpöpumppu ja varaava leivinuuni, lämminvesivaraaja, sähkö lasku on kk 262e. neliöitä 135.
Lämminvesivaraajan pitää lämmittää vesi tiettyyn lämpöön mikrobien takia.
 
Viimeksi muokattu:
Tuon kokoisessa talossa lämmöntarve on luokkaa 22 000 kWh vuodessa.

Teillä meni polttopuita noin tuosta selostuksesta päätellen noin 10kg*13krt=130 kg joka vastaa noin 400 kWh lämpöenergiaa. Kokonaiskulutus oli 1100+400 eli 1500kWh joka on mielestäni aika vähän mutta toisaalta yksi kuukausi on lyhyt aika tämmöisen vertiaulun suorittamiseksi.

Mikä muuten vei 1100 kWh sähköä yöllä jos sitä ei muka mene lämmitykseen?
 
Viimeksi muokattu:
Heippa! Asuimme viime vuoden elokuusta joulukuuhun ok-talosssa. Elo-syys kuussa laskut olivat 150e luokkaa. Mutta siitä etipäin laskut yllättivät :O 250e/kk!! Neliöitä käytössä oli 'vain' 90. Ja lämmityksenä patterit ja yksi ilmalämpöpumppu,jonka suljimme aina yöksi. Silti kämpässä oli kylmä. Koska yritimme sähköä säästää ja ilma oli siinä 18-20 paikkeilla talvi-aikaa, MUTTA talo oli erittäin vanha 80-luvulla rakennettu.
Muutimme tästä syystä pois. Vaikka vuokra oli halpa niin s-kulut hirmuiset :(
Eikä sitä voinut tutista kauhean kylmässä kun lapsiakin on.

Mutta teille on hyvä kun tuo uuni on olemassa,sillä sitten talvella joku päivä kannattaa,tosin polttopuutkin tulevat kalliiksi. Ellei niitä sattuisi jostain tutun kautta saaman?

Ja sähkökius tietysti verottaa omansa?
Isäni asuu 150neliöisessä kaksitasoisessa ok-talossa. Hänellä käytössä patterit ja yksi ilmalämpöpumppu. Ja se sähkökius :D Hänen laskunsa talviaikaan olivat 200-300e (käy tosin melkein joka päivä saunassa.) Mutta ei kuitenkaan lämmitä ylä-kertaa ellei ole kyläilemässä porukkaa. Hänen luonaan myöskin sai talvisin villasukat jalassa mennä (ei lattia-lämmitystä)
Ja hänen ilmalämpöpumppunsa teki aina tenän kun ulkoilma meni yli -22 asteen. Eli lakkasi vetämästä ilmaa.
 

Yhteistyössä