kun valtio jotain hintaa pääsee nostamaan tai jonkun ns. maksun määräämään muka määräajaksi

viisikymppinen isoäiti

Tunnettu jäsen
27.04.2012
33 333
2 849
113
Asiantuntija varoittaa: 6 keinoa, joilla Venäjä voisi nyt kiristää Suomea




Autot


Autot
Autouutiset
Saksa laski polttoaineveroa – liikenneministeri Harakka, mitä tekee Suomi?
Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka sanoo ettei hallitus ole sulkenut mitään vaihtoehtoja pois.
Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka ei suoraan lupaa veroalennuksia autoilijoille. Henri Kärkkäinen
Arttu Toivonen
arttu.toivonen@iltalehti.fi
tiistai 14.6.2022 klo 9:48
Saksa laski kesäkuun alussa polttoaineista perittävää energiaveroa niin, että esimerkiksi bensiinin pumppuhinnat laskivat noin 0,2 euroa litralta. Samaan aikaan Saksassa maksettavan bensiinin keskihinnan erotus EU:n keskihintaan repesi kuitenkin 0,29 euroon litralta.

Tämä tarkoittaa sitä että ilman veroalennusta bensiinin hinta olisi todennäköisesti noussut 0,1€:lla, mutta nyt laski noin 0,2€:lla. Kuluttajan laskennallinen hyöty Saksan polttoaineveron tilapäisestä leikkauksesta oli siis 0,29€/litralta.
Suomessa polttoaineen hinta on noussut vielä Saksaakin korkeammalle, ja monet autoilijat toivovat päättäjiltä järeämpiä toimia hinnan pudottamiseksi. Saksan esimerkki todistaa, että esimerkiksi veroa laskemalla voitaisiin konkreettisesti vaikuttaa polttoaineen pumppuhintoihin .
Tämän verran polttoaineet maksoivat Saksassa 5.6.2022, viisi päivää veronalennuksen jälkeen. IMAGO SPORT / AOP
Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd) on asiassa puun ja kuoren välissä. Yhtäältä paineistusta tapahtuu rahakirstuministeriön puolelta, sillä toivotut veronalennukset näkyisivät niitä vastustavien tahojen mukaan valtion kassassa.
Toiselta kantilta painetta tarjoaa liikenneministerin omaan toimialaan kuuluva kuljetusala, joka alkaa olla helisemässä rajusti nousevien kuljetushintojen vuoksi. Voisiko jo nyt viimein tulla kyseeseen tilapäinen veronlasku, kuten monissa EU-maissa on tapahtunut?
– Hallitushan on linjannut, ettei mitään keinoa tässä tilanteessa suljeta pois. Seuraamme tilannetta, koska hinta on kehittynyt sietämättömän korkealle. Erilaisia toimia on tässä tehty, joilla on pyritty vastaamaan täsmällisiin tarpeisiin. Esimerkiksi työmatka-autoilijoiden vähennystä on korotettu, jonka lisäksi kuljetusalalle on sovittu myös erillinen tuki, Harakka sanoo.
Timo Harakka korostaa käyttövoimasiirtymän merkitystä autoilijoiden hinta-ahdingon helpottamisessa. Roosa Bröijer

– Tietysti omalla vastuualueellani olen erityisesti huolissani kuljetusalan näkymistä. Veroasiat sinällään ovat valtiovarainministeriön ja tottakai hallituspuolueiden puheenjohtajien ratkottavia. Mutta ne keinot joita liikenne- ja viestintäministeriöllä on käytettävissä, ovat käyttövoimasiirtymässä auttaminen koko sen repertuaarilla. Ja näitä on käytössä tällä hetkellä niin henkilöautopuolella kuin raskaassa liikenteessä, jossa esimerkiksi olemme tukeneet siirtymistä kaasurekkoihin ja kaasukuorma-autoihin ihan tuntuvalla tuella, eikä ainoastaan ostamiseen vaan jopa vuokraamiseen.
– Lisäksi olemme laajentamassa etanolikonversioiden mahdollisuutta monen ikäisiin autoihin, mikä on ollut kauan hiertänyt epäkohta lainsäädännössä. Teemme siis koko ajan liikenne- ja viestintäministeriössä kaikkemme sen eteen, että näitä monia vaihtoehtoja liikkumiseen olisi käytössä niin yksityis- kuin ammattipuolellakin, liikenneministeri Timo Harakka kertoo.
– Ennen kaikkea tavarakuljetuksen nouseva hintataso kertautuu kaikkialle korkeampana hintana. Se on tottakai kautta läntisen maailman yhteinen murheenaihe.

niin taatusti hinnan nousut ja ns. määräaikaiset maksut ja verot ei poistu ikinä
 

Yhteistyössä