Kun en saa unta...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Yksin ja yhdessä.
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

Yksin ja yhdessä.

Vieras
Huomenta tai hyvää yötä tai mitä ikinä...
Onko kellään keinoja mitä tehdä kun uni ei tule? Viikko sitten tuli keskenmeno kovan arpomisen jälkeen. Koko yhdeksänviikkoinen raskaus oli yhtä stressiä ja pelkäämistä, kunnes se ei toivottu, eli keskenmeno tuli. Kerran jo arveltiin menneen kesken, mutta ultrassa todettiinkin kaiken olevan hyvin. Kahden viikon pelkojen jälkeen oli hetken onnellista odotusta. Sitten alkoi verenvuoto joka lisääntyi kolmessa vuorokaudessa lopulta keskenmenoksi. Sairaalassa lääkärille, kuten kaikille läheisillekin, sanoin kaiken olevan hyvin; keskenmeno on normaalia, luonnon tapa hoitaa asioita. Nyt kuitenkin olen kärsinyt pahoista univaikeuksista, en saa nukuttua kuin muutaman tunnin. Herään stressaamaan omituisia asioita: esikoisen terveyttä, rahatilannetta (joka on hyvä!) ihmissuhteita, jääkaapin sisältöä, eli toisin sanoen kaikkea. Olenko tulossa hulluksi, vai onko tätä muillakin?
 
Suosittelisin kyllä käväisemään lääkärissä. On ihan hyvä myöntää itselleen että sattuu, keskenmeno on aina rankka kokemus. Et ole tulossa hulluksi, on ihan normaalia stressata noin ison asian jälkeen.

Käy lääkärissä, osaavat sieltä neuvoa miten edetä, ehkä nukahtamislääkkeistä tai sairaslomasta olisi apua?

Ja tsemppiä! Älä välitä tai pahoita mieltäsi vaikka täällä joku tulisikin kauhistelemaan tai mollamaan/kritisoimaan tekemisiäsi. Voimahali!
 
Melatoniinia saa luontaistuotekaupasta tuossa tarkemmin. http://www.terveyskaista.fi/sininenuni.html

Minulla tuo on ollut hyvä tilapäiseen häiriöön ja rauhoittaa ennen nukahtamista. :) Melatoniinia voi saada apteekistakin?
 

Yhteistyössä