kumppanilla herpes...!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja maikk
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

maikk

Vieras
hei. miten olette suhtautunu tai miten on teihin suhtauduttu, jos olette kertoneet että kannatte sukupuolitautia, joka ei lähde pois? (herpes, kondylooma) asia mietityttää kovasti. onko teille ollut syy panna orastava seurustelusuhde jäihin, jos toisella on herpes ja itsellä ei?

ja miten onko tauti sitten tarttunut teihin kondoomista huolimatta?

kommenteista olen kiitollinen!
 
Kumppanillani (mies) oli harminaan herpes, josta huolehti erinomaisesti koko nelivuotisen suhteemme aikana. Eli huomasi heti jos tauti ärtyi ja silloin pidimme selibaattia hänen tahdostaan. Muuten käytimme ehkäisynä kondomia enkä saanut tartuntaa.
Huolellisuutta ja vastuullisuutta tauti vaatii, mutta mitenkään mahdotonta sen kanssa eläminen ei ole.
 
hei. itse onnistuin tuon inhottavan taudin saamaan kun minulle siitä ei kerrottu... itse en ainakaan tietääkseni ole tautia kenellekään "siirtänyt", oireiden aikaan seksi tai mikään siihen liittyvä on viimeinen asia mielessä.

kertominen on vaikeaa.. tuo tilanne olisi jälleen edessä, ja pelkään kuinka käy.. itse olen asian kanssa jo oppinut elämään ja hyväksyn sen osana itseäni, vaikka vaikeaa se on ollut.. varsinkin kun en harrasta/hyväksy yhden yön juttuja tai muutenkaan irtosuhteita. on ollut vain pakko myöntää että tuon taudin voi saada kuka vain, ja itselläni on käynyt juuri niin huono tuuri.. eri asia vain miten saada sitten se toinenkin ymmärtämään ettei tämä ole maailmanloppu ja että tämän kanssa voi elää ihan normaalia elämää... onneksi olen sen verran onnekas että tauti vaivaa vain pari kertaa vuodessa, ja vaikka ensimmäisellä kerralla olin todella kipeä, nyt myöhemmin olen selvinnyt todellä vähällä.

jokainen tekee oman päätöksensä... mutta taudin kanssa eläneenä, jos oikeasti välität kumppanistasi, hyväksyt hänet sellaisena kuin hän on, tautineen tai ilman...
 
Minulla myös saatu alapää herpes. oireili aluksi usein..nyt hieman vähemmän. En ole uskaltanut kertoa kumppanilleni että minulla on se. Toisaalta moni ei edes tiedä kantavansa ko virusta. Voi olla niinkin oireeton. Tiedän että pitäisi kertoa, mutta on se vaan niin häpeä..
 
on tartuttaa kumppani! Silloin sinulla vasta hävettävää onkin. Olet ottanut oikeudeksesi toisen terveydestä päättämisen, onko kertomatta jättäminen mielestäsi paras ratkaisu hänelle? Ilahduttavaa että noin "rakastavasti" ajat hänen "etujaan". Onnea pitkälle yhteiselämällenne!
 
vaikea siitä on kertoa vaikka HERPES on VIRUS MUIDEN VIRUSTEN JOUKOSSA..elimistössämme on paljon erilaisia viruksia, eli taudinaiheuttajia. Emmekä voi niille mitään. Niiden kanssa on vaan elettävä. Lääketiedekään ei tunne vielä kaikkea vaikutuksia niin herpeksen kuin muidenkaan virusten ja bakteerien suhteen.
Turhaa noita on murehtia, koska ne ovat ja pysyvät! Kumppanille kertominen on tietenkin reilua,mutta vaikeaa koska tietämättömyyden vuoksi moni suhde tai alkava tapailu voi loppua. PerusTietoa on liian vähän ihmisillä ko.viruksesta, jolloinka reagoidaan yli ja menetetään paljon. Itse sain nuorena myös ko viruksen alapäähän..otti päähän armottomasti..mutta samalla tajusin että kyse erittäin yleisestä taudista, jolta harva välttyy. Tuosta taudista selviää mutta tiedätte että jostain muusta ei,,silloin on asiat huonosti, nyt ne on vielä hyvin.
 
Minulla on hpv virus. Aiheuti kohdunkaulan syövän esiasteen, kaikista vaikeimman. Eli papa4/hsil cin3. Ja tästä tietää entinen avopuolisoni ja koko perheeni. Oli kerrottava kun aikoinaan papasta nelosen sain ja syövän pelko oli todella luja. Elikkäs tietää isästä veljeen ja äitiin koko konkkaronkka.

Esiaste, jota siis ei silmin voi nähdä (etikkavaalennuksella vain) poistettiin. Viisi vuotta olen seurannassa. En tiedä onko hpv virus hävinnyt elimistöstäni vai kuulunko niihin onnettomiin, jotka kantavat sitä elimistössään koko elämänsä ajan.

Suurinosa ihmisistä saa HPV tartunnan elämänsä aikana. Muistaakseni kahdeksan kymmenestä. Ensimmäinen hpv saadaan yleensä jo lapsena (syyliä tulee käsiin yms..). HPV:sta on monia monia alaluokkia. Osa on vaarallisia naisille, syövän vaara, osa taas ei ole. Se joka aiheuttaa rumia kukkakaalimaisia syyliä on vaaraton, vaikkakin ikävä. Minulla on/on ollut tämä näkymätön vaarallinen versio.

En tiedä mistä sen olen saanut. Minulla on vain kaksi kumppania ollut. Käsistä? Saunasta? Kylpylästä jossa kävin hyvin paljon? Petettiinkö minua? En tiedä.

Ja tämä ei kosketa ainoastaan minua. Tämä koskettaa myös entistä avomiestäni, jolla tosin ei naista ole jälkeeni ollutkaan. Hän saattaa olla myös kantaja ja tartuttaa hpvn toiseen naiseen. Siksi tämä mies tästä tietääkin ja tietää kaikki faktat. Samoin jos eroamme joskus nykyiseni kanssa, on hänellä sama tilanne.

Minua tämä asia masentaa välillä paljon, välillä vähemmän. itkenyt olen enemmän kuin osaan edes muistaa. On raskasta käydä naisten polilla kontrollissa 6kk välein. Koskaan ei tiedä uusiiko muutos. Kokoajan on pelko, joudutaanko kohtu poistamaan. Ikää on vasta reilu parikymmentä ja lastentekoa en osaa vielä ajatella. Entä jos joskus se ei ole edes mahdollista?

ja muistakaa, että kondomi ei suojaa esim. HPV:ssa kuin 70-75% varmuudella. Minulle tuo oli ihan uusi tieto. Samoin se, että voi tarttua käsistä, kylvystä, altaasta jne...

Minulle kertoi oma lääkärini, että hän tietää 16vuotiaan tytön, jolla oli syövän esiastetta aiheuttava HPV vaikka oli neitsyt. Ajatelkaa miten hirveää!

Jos joskus saan lapsia, niin rokotan lapseni HPV:ta varten nyt kun se on mahdollista. Minusta kaikkien vanhempien kannattaisi harkita sitä.
 
HPV ei ole herpes vaan papilloomaviirus.
Eri papillomaviiruksia on satoja. Rokote suojaa vain muutamilta papilloomaviiruksilta. Rokote on vielä sen veran uusi, että sen todellisesta tehosta tai mahdollisista haittavaikutuksista ei ole paljoakaan tietoa.

http://www.uta.fi/rokotetutkimuskeskus/papilloomavirusrokote.html

"Rokote annetaan kolmena annoksena puolen vuoden aikana. Vielä ei tiedetä, syntyykö näin elinikäinen suoja vai tarvitaanko myöhemmin tehosteannoksia."
 
minulla on ollut herpes vuosia, sain exältä saksanmatkan tuliaisina..

liekö siinä syy et on tosi ärhäkkä, tarkoittaa sitä et kun on päällä tekee niin ison märkäpatin et jää arpia, onneksi sain gyneltä viruslääkkeen..

tsemppiä kaikille herpeksen kanssa kamppaileville..
 

Yhteistyössä