Kumpi aurinkorasva lapselle parempi Sante vai Lavera?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "aurinko"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Euroopassa myytävissä kosmetiikkatuotteissa ei saa missään käyttää nanomuotoisia hiukkasia. Turvallisin rasva on sellainen, joka jättää ihon pintaan valkoisen kerroksen, eli ns. fysikaalinen suoja.
 
Minkä ikäinen lapsi? Kasvoihin on käytetty aloevera suojaa ja pienenä oli vain näitä meditexin hyphen vaatteita suojaamassa kuumalla säällä ja muulloin tavalliset vaatteet.
 
[QUOTE="vieras";23245591]Euroopassa myytävissä kosmetiikkatuotteissa ei saa missään käyttää nanomuotoisia hiukkasia. Turvallisin rasva on sellainen, joka jättää ihon pintaan valkoisen kerroksen, eli ns. fysikaalinen suoja.[/QUOTE]
Ei ole totta.

Laverassa on käytetty tavallista titaanidioksidia myös.
 
Näytteitä on monesta kaupasta saatavilla. Itselläkin pari pussia Laveran Neutral aurinkovoidetta odottamassa testausta. Incin perusteella paras, koska ei sisällä herkistäviä hajusteita. Googlella löytyy käyttökokemuksia.
 
laverallakin on montaa erilaista, mitä niistä tarkoitat? Jos annat vaikka tarkat nimet tai linkit, niin voinen kertoa oman mielipiteeni :D

Mulla on ollut jo monta vuotta käytössä tämä ja tykkään tosi paljon!
http://justblushing.blogspot.com/2009/07/lavera-kids-sunspray-spf-20.html

En näkisi ongelmaa lapselle laitossa. Toki jos iho on TOSI kuiva, niin alkoholi voi kuivattaa entisestään. Mutta kyllä noissa tuppaa aina jotain säilöntäainetta olemaan ja mun mielestä alkoholi on niistä pienimpiä pahoja.
 
luonnonkosmetiikassa ei saa käyttää säilöntäaineita. Sante vaan mainostaa että ei käytä nanoteknologiaa, että vissiin titaanioksidin partikkelit ovat niin suuria että imeytymisvaaraa ei ole. Laveran tuotteissa ei tästä mainita.
 
[QUOTE="aurinko";23246910]luonnonkosmetiikassa ei saa käyttää säilöntäaineita. Sante vaan mainostaa että ei käytä nanoteknologiaa, että vissiin titaanioksidin partikkelit ovat niin suuria että imeytymisvaaraa ei ole. Laveran tuotteissa ei tästä mainita.[/QUOTE]

Alkoholi on kyllä usein säilöntäaineena käytetty osa myös luontaiskosmetiikassa.
 

Similar threads

Yhteistyössä