Kukaan käynyt itse poimimassa mansikoita??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Pinguli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
mutta jotenkin ne vaikuttaa olevan luonnehäiriöisiä, ne viljelijät. siis suunnillleen käsketään poimia homeisetkinja kytätään, kun joku tulee poimimaan ja maksaa saman hinnan kuin saisi valmiiksi poimittuna.
en taida viitsiä, haen metsästä mustikoita
 
Meilläpäin maksaa mansikka itsepoimittuna n. 4-4,5 ?/kg. Ei siellä kyllä kukaan kytännyt, mitä tuli ämpäriin poimittua ja mitä jätti penkkiin. Kyllä mä ainakin hyvin tarkkaan valkkasin vain ne parhaimmat. Se on tietty kivaa myös, että poimintareissun aikana saa syödä mansikkaa niin paljon kuin napa vetää. Me käydään sellaisella tilalla, jossa on lapsille leikkipaikkoja ja kotieläimiä katseltavaksi, joten se reissu on koko perheelle mukava.
 
En hakenut itse mutta mummuni ja pappani ovat käyneet poimimassa ja poimivat siis minullekin. Ei ollut ämpäreissä yhtään huonoa mansikkaa ja silloin kun itsekin olen käynyt niin ei ole mitenkään kytätty. Hintaa en tiedä, koska pappani tosiaan haki ne.
 

Yhteistyössä