Kuinka hyvin saa omistuskerrostalokämppiin rakentaa yhden väliseinän lisää????

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vasaran ja nauloja jo ostanut
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vasaran ja nauloja jo ostanut

Vieras
Me ollaan muuttamassa, ja perhettä 4 henkilöä. Nyt on sitten ongelmana, että yhtä iso kolmio, kuin neliö maksaa ihan älyttömästi vähemmän (juu, on luettu rempat tehdyt ja tulevat...). Mieleen on tullut mahdollisuus ostaa kolmio ja rakentaa sinne kevyt väliseinä. Mutta lupahan on tietysti kysyttävä yhtiöltä, ja se on kuinka vaikea/mahdotonta saada? Pitääkö jokaisen osakkaan hyväksyä aikeemme, niin, että jos se ei kaikkia miellytä, niin haaveeksi jää? Vai onko se täysin mahdotonta, sillä asunto-osakeyhtiössähän on määritelty montako huoneistoa on kolmioita ja montako neliöitä? Että onko kokemuksia tästä? Kiitos.
 
Ihan totta, saisin siis pykätä liukuoven huoneistoon, ilman, että asia on muuta kuin ilmoitusluontoinen juttu? Vaude. Näinhän sitä sit tehdään! KIITOS!
 
Kannattaa kysyä isännöisijältä. Meillä ainakin sai tehdä kerrostaloon väliseiniä. Eikai sillä taloyhtiölle ole väliä onko 3 vai 4 huonetta, neliöt siinä on tärkeämpiä.
 
Kyllä kevyen, helposti purettavan väliseinän saa rakentaa, mutta on syytä olla yhteydessä isännöitsijään ennen rempan tekoa. Liukuovi on yhtä paljon rakennustöitä aiheuttava kuin kevyt väliseinä ja aika tavalla kalliimpi.
 
[QUOTE="vieras";25924154]Kyllä kevyen, helposti purettavan väliseinän saa rakentaa, mutta on syytä olla yhteydessä isännöitsijään ennen rempan tekoa. Liukuovi on yhtä paljon rakennustöitä aiheuttava kuin kevyt väliseinä ja aika tavalla kalliimpi.[/QUOTE]

Aha, kiskot kiinnitetään kattoon ja lattiaan ruuveilla, kuinkas se väliseinä tehtiinkään?
 
[QUOTE="vieras";25924163]Aha, kiskot kiinnitetään kattoon ja lattiaan ruuveilla, kuinkas se väliseinä tehtiinkään?[/QUOTE]

Nykypäivänä yksikertaisimmillaan melkein samoin, ruuvataan metalliset seinätuet kiinni ja levytetään.
 
Laitat hakemuksen taloyhtiön isännöitsijälle ja hallitukselle. Kaikkien osakkaiden lupaa ei tarvitse, ainoastaan hallitus päättää myöntääkö luvan. Ja tuollaiseen luvan varmasti saa, koska siitä ei ole riskiä aiheuttaa muille asukkaille tai rakennukselle haittaa. Eri asia jos lähtisit purkamaan seiniä pois.
 

Yhteistyössä