Kreikkaan 9 kk vauvan kanssa - saako koneeseen (Finnair) turvakaukalon, paljonko maksaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vauvan kanssa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vauvan kanssa

Vieras
Ohje oli että joko matkarattaat tai kaukalo, mutta haluttais molemmat. Tietääkö joku mitä maksaa, vai saako ylipäätään ottaa? Entä onko kentällä joku säilö, johon voi kaukalon jättää, jos sitä ei saa mukaan? Otettiin siis äkkilähtö ja Finnair ei vastaa enää puhelimeen!

Entä onko muita vinkkejä matkalle? :D
 
No eihän sillä vauvalla oo omaa paikkaa, sillon ei voi saada kaukaloa koneeseen. Mukaan voi saada kaukalon erikoismatkatavarana. Maksaa jotakin. Finnairillahan on tiukat koot matkalaukkujen mitoista.
 
Turvakaukalolle pitää periaatteessa olla paikkalippu, ja kun 9kk vauva matkustaa infant-lipulla eli sylilapsena, turvakaukaloa ei aina saa mukaan matkustamoon. Paitsi jos käy tuuri ja on tyhjä istuinpaikka. Usein kaukalon saa otettua portille asti, jossa se laitetaan ruumaan. Kannattaa kysyä lähtöselvityksessä tai baggage dropissa. Tuo jälkimmäinen yleensä käy.

Turvakaukalossa pitää olla ne turvatesti merkit, että on hyväksytty (onko se se ECE-hyväksyntä?).


Muoks. Meillä on käynyt pari kertaa tuuri, ja ollaan saatu turvakaukalo vapaalle istumapaikalle. Eikä ole maksanut mitään, ja samalla on ollut ruumanlaitetut vaunut. On ollut myös sekä vaunut ja turvakaukalo ruumaancheckattuna molemmat, eikä ole maksanut mitään ylimääräistä.
 
Viimeksi muokattu:
Kaukalon saa mukaan sisään jos siellä on tyhjä paikka, mitä epäilen. Ja paluumatkalla taas oma ongelmansa.
Erikoismatkatavarana saa mukaan ottaa joko rattaat tai kaukalon.
Lentokentän säilytystilat ei oo niitä halvimpia...
Mä kävin kerran hakemassa tuttavaperheen kaukalon kentältä ku eivät saaneet sitä mukaan lennolle ollenkaan ku ei kuulema mahtunut.
 
[QUOTE="aloittaja";26374617]Turvakaukalo on Gracon vuoden vanha, luulisi olevan ok? Passi löytyy![/QUOTE]

Ota kentälle mukaan joku joka voi sen viedä sitten mukanaan jos ei koneeseen mahdu, mutta tosiaan sitten paluumatkalla et voi olla varma mahtuuko vaikka menomatkalla mahtuu. Lennon aikana annetaan sylivauvalle oma koppa johon vauva laitetaan laskujen ja nousujen ajaksi ja se kiinnitettiin seinään. En muista saiko vauva olla kopassa koko lennon ajan, kerran vaan sattunut viereen tällainen tapaus ja siitä on aikaa jo useita vuosia.
 
matkarattaat voitte ihan hyvin laittaa ruumaan ( säästäkää paluumatkaa varten se täällä päässä saatava muovi ),ette te niitä koneessa tarvii kuitenkaan :D mä matkustin alta 2 v:n kanssa Hollantiin,rattaat laitettiin siis ruumaan ja kentällä työntelin niillä kärryillä,mihin vauvan/taaperon voi laittaa istumaan.
 
Se riippuu konetyypistä onko mahdollista saada vauvakoppa. Pienimmissä koneissa ei sitä ole, mutta ehkä noilla Kreikanlennoilla on. Periaatteessa se pitäisi olla varattuna etukäteen, koska vauvankopalle on vain rajoitetut paikat. Joskus kyllä kysyvät jos matkustaja haluaa sen kopan vauvalleen lattialle, siis jalkatilaan.
 

Yhteistyössä