köyhän perheen lapsi seukkaa rikkaan kanssa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja erimaailma
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

erimaailma

Vieras
Välillä inhottaa me ollaan siis köyhempiä mutta töissä käyviä normi ihmisiä ehkä keskitulosia.Miten tän nyt selittäisi kun lapsi tulee kyselemään että miksei pääse leirille mikä maksaa monta sataa kun tämä rikkaan perheen lapsi pääsee.Me ajetaan vanhalla autolla he lähes sadantonnin.Vanhempia en ole vielä tavannut :( hänen vanhemmat oli tuumanneet minusta ja miehestä että ollaan tosi nuoria.himppu päälle 30 he taas 50.
 
Tässä taidetaan tarkoittaa seukkaamisella muuta kuin seurustelua? Itse tiedän vain tämän merkityksen. Ajatellen tuota vanhemman ikää, himpun päälle 30v. Minkä ikäisiä nämä lapset sitten ovat?
 
Häh? Minkä ikäinen seukkaa, jos te ootte vasta himpun päälle 30?? Ja kalliilla autolla ajaminen nyt vaan on tyhmää... Oli sitten kyse miten rikkaista ihmisistä vaan. Huonompaa sijoituskohdetta ei maa päällään kanna.
 
Meillä mies on rikkaasta perheestä ja mä tavallisestä perheestä. Miehen vanhemmat ei käyneet töissä edes kun ei ollut mitään pakkoa. ;) Mitäpä tuosta ajattelemaan. Me miehen kanssa ei ainakaan koskaan ajateltu tulevamme erimaailmoista. Samat kaverit meillä oli. Osalla oli hyvätuloiset vanhemmat ja toisilla laman aikana oikeasti köyhät perheolosuhteet.
Musta teet ihan turhaan asiasta numeron. Lapsille voi aina sanoa että nyt ei vaan voi mennä leirille joka maksaa monta sataa kun ei siihen ole varaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja höh:
Toiset tekee varttuneemmalla iällä ne lapset kun toiset taas tekevät nuorena jolloin jaksaa olla lapsen kanssa eikä tarvitse potkia leireille;)

No höh =) Tai sitten ensin tehdään uraa jotta oisi varaa tarjota niille lapsille "rikas" lapsuus.. Kukin tavallaan!
 
Alkuperäinen kirjoittaja mamma:
Alkuperäinen kirjoittaja höh:
Toiset tekee varttuneemmalla iällä ne lapset kun toiset taas tekevät nuorena jolloin jaksaa olla lapsen kanssa eikä tarvitse potkia leireille;)

No höh =) Tai sitten ensin tehdään uraa jotta oisi varaa tarjota niille lapsille "rikas" lapsuus.. Kukin tavallaan!

Niin,'rikas' lapsuushan tarkoittaakin kallilla kesäleireillä oloa poissa silmistä poissa mielestä:(Valitettavasti näitä liian ura vanhempia +40v. on nähty liiaksikin jotka luulevat rikkaan lapsuuden tulevan rahalla:(
Rikkaampi lapsuus se sillä keskiluokkaisella on kun on vanhemmat jotka jaksaa kuunnella,leikkiä ja kiinnostua lapsestaan.

Ei millään pahalla +40v äidit mutta yleensä se on näin ja tuossa iässä sitä sitten käydään paniikissa lasta tekemällä tekemään,kun huomataan biologisen kellon tikittävän uhkaavaa vauhtia;)
ja monastikin näistä yhden lapsen perheistä tuleekin täysin pilalle hemmoteltuja kakaroita;)
 

Yhteistyössä