korvat vai hampaat?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja apua!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

apua!

Vieras
Hei! Kiinnostaisi kuulla, kenelä kokemuksia pienen lapsen korvatulehduksesta? Millaisia oireita, miten eronneet esim. hampaiden tuloitkuista? Meillä nyt pari yötä alkanut hirveällä itkulla, ei millään meinaa asettua nukkumaan vaikka tähän asti suht. helposti itse nukahtanut sänkyynsä. Toissa aamuna huomasin kaksi pientä valkoista kulmaa ikenissä puhjenneiksi, joten arvelin hammasitkuiksi. Mutta voiko kestää useamman yön? Päivisin on hyväntuulinen, päikkärit ehkä vähän lyhentyneet mutta nukkuu kuitenkin ok. Öisin ei rauhoitu kuin supolla, sitten x 1 tuttia suuhun yöllä, muuten nukkuu ok. Voisiko levottomuus liittyä myös ikäkauteen? On nyt 11kk. Nuhaa sairasti pari viikkoa, oireet loppui viikko sitten. Ei ollut kuumetta, ei yskää edelleenkään. Ruokahalu hieman huonontunut, mutta ed. syö hyvin.
 
Ai niin, unohtui vielä sanoa että maitoa menee suhteessa enemmän kuin aiemmin. Murtta luulisi että kaikkinainen nieleminen tekisi kipeää jos korvissa kipua? Millonka kannattaisi mennä lääkäriin tarkistukseen, vaikka vaan varmuuden vuoksi?
 
Voi olla myös nälkäitkua, koska on menossa kasvukausi ja liikkeelle lähtemisen vaihe, mikä kuluttaa energiaa enemmän kuin aiemmin. Yöllinen maidonjuonti vie päivästä näläntunnetta pois, eli lisää kiinteän ruuan määrää : 11 +16+ kaurapuuroa illalla, tai jos se ei maistu, niin perunasosetta vielä kunnon annos. Liikkeelle lähtö ja uuden oppiminen aiheuttaa levottomuutta, mikä kuuluu sekin ikään. Pitkään jatkunut nuha voi tuoda korvatulehduksen tullessaan, mutta kipu voi johtua korvien alipaineestakin kun nielun ja korvien välinen tuubi tukkeutuu limakalvoturvotuksen vuoksi flunssa-aikaan, makuulla olo lisää painetta tärykalvon taakse, mikä tekee kipuilua; kohottakaa sängyn päätä. Ja jos asia vaivaa, korvat kannattaa tarkastuttaa omalla terveydenhoitajalla.
 

Yhteistyössä