korvaakohan kotivakuutus jos kissa pissannut "vaatteeseen" jota ei voi pestä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Neith"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"Neith"

Vieras
eli siis suojaliivit on kyseessä ja pesu/huolto-ohje antaa myöden nihkeällä pyyhkimiseen..
materiaalina on dyneema josta en oikein löydä tietoja, siis että voiko siihen laittaa mitään pesuainetta edes..
nuo ei ole halpoja ja jos ei noita voi kunnolla pestä niin eihän niitä voi enää käyttää : /
 
Washable
Dyneema® experiences no loss of performance after washing. Thanks to
the limited dirt adhesion of Dyneema® and high resistance to chemicals,
products made with Dyneema® can be washed dozens of times.
 
Onko se vahinko, eli pääseekö kissa kusemaan liivin jos se on asiallisesti kaapissa, esim..?

Paljonko sulla on omavastuu vakuutuksessa ja paljonko se liivi maksaa?

Jos olisin vakuutusyhtiön leivissä sanoisin että emme korvaa, olisit säilyttänyt vaattees poissa kissan ulottuvilta.
 
tuskin korvaa, koska lemmikkien tuhot eivät sisälly kotivakuutukseen. ainakin meidän koiralla on erillinen koiravakuutus...

niin ja tuskin se niin kallis on, että se omavastuu edes hirveästi ylittyy.
 
no siis tarkkaa tietoa en löydä tuosta suojaliivien dyneema tyypistä, kun niitä on niin erilaisia kun käyttötarkoituskin on erilainen..
liiveissä siis on noiden paneeleiden osalta vesipesu kielto, ja voidaan kait olettaa että se on siinä syystä, jos vesipesu tai pesuaine vaikuttaa vahingollisesti sen liivin rakenteeseen niin se ei varmaan sitten enää toimi suojaliivien ominaisuudessa enää..

kaapissa ne ei ollut, tuolilla kylläkin, ja liivit tulisi säilyttää lappeeltaan (ja olivat siis näin tuolilla miehen työvuoron välissä)
liivit maksavat sen 500€ ja omavastuu taitaa olla 100-150€ luokkaa meillä vakuutuksessa
 
päälliset toki tuosta voi pestä (ja on pestykkin jo) mutta nuo suojalevyt nyt siis on vielä kysymysmerkki..
kissankusen haju on todella vaikeaa saada pois ilman kunnon pesua
 
Alkuperäinen kirjoittaja Jätkä;23980507:
Kyllä meillä korvasi kissan tiputtaman tietokoneen näytön.

kyllä meilläkin vakuutus korvaa jos kissa/koira/lapsi tiputtaa telkkarin tai vastaavan.. mutta näistä suojaliiveistä en kyllä tiedä, ja ylipäätään onko se tarpeeksi hyvä syys sitten lähteä hakemaan korvausta kun kissa on niihin kussut (siis jos niitä ei voi pestä)
käyttää niitä ei ilman pesua voi..
 
Alkuperäinen kirjoittaja Jätkä;23980507:
Kyllä meillä korvasi kissan tiputtaman tietokoneen näytön.

No mutta se on vahinko, tuskinpa kissan kuseminen vaatteen päälle on vahinko. Te ette ole voineet ennalta tietää että kissa saattaa tiputtaa tietsikan, ap on tiennyt että kissa kuseskelee ympäriinsä ja silti ovat jättäneet vaatteen sinne missä kissa pääsee pissaamaan päälle.
 
[QUOTE="Neith";23980493]kissankusen haju on todella vaikeaa saada pois ilman kunnon pesua[/QUOTE]

No sen takia kissanomistajat yleensä pitää kalliit tekstiilit siten ettei kuseksivat kissat pääse pilaamaan niitä...
 
No mutta se on vahinko, tuskinpa kissan kuseminen vaatteen päälle on vahinko. Te ette ole voineet ennalta tietää että kissa saattaa tiputtaa tietsikan, ap on tiennyt että kissa kuseskelee ympäriinsä ja silti ovat jättäneet vaatteen sinne missä kissa pääsee pissaamaan päälle.

no kuule, luuletko tosissaan että liivit olisi jätetty noin jos oltaisiin tiedetty kissan kusevan niihin?
kas kun kissa ei kuseskele normisti ympäriinsä..
ja voin sanoa että jos/kun saan nuo liivit puhtaaksi tai uudet tilalle niin niitä ei myöskään jatkossa ikinä jätetä kissan ulottuville
 
[QUOTE="Neith";23980644]no kuule, luuletko tosissaan että liivit olisi jätetty noin jos oltaisiin tiedetty kissan kusevan niihin?
kas kun kissa ei kuseskele normisti ympäriinsä..
ja voin sanoa että jos/kun saan nuo liivit puhtaaksi tai uudet tilalle niin niitä ei myöskään jatkossa ikinä jätetä kissan ulottuville[/QUOTE]

Sä selitit juuri, mihin kaikkiin paikkoihin kissa oli kussut. Aikalailla ympäriinsä.
 
[QUOTE="vieras";23980660]Sä selitit juuri, mihin kaikkiin paikkoihin kissa oli kussut. Aikalailla ympäriinsä.[/QUOTE]

niin, ja se on tapahtunut ihan muutaman päivän/yön aikana
järjestys noille teoille ei ole selvillä, niitä on huomattu tässä pikkuhiljaa kahden päivän aikana.

jos kissalla olisi taipumusta kuseskella ihan normaalisti ympäriinsä niin kissa olis päässyt hengestään jo monta kuukautta sitten. vaan ei ole sellaista taipumusta ollut, se on leikattu ja sisäsiisti
 
[QUOTE="Neith";23980644]no kuule, luuletko tosissaan että liivit olisi jätetty noin jos oltaisiin tiedetty kissan kusevan niihin?
kas kun kissa ei kuseskele normisti ympäriinsä..
ja voin sanoa että jos/kun saan nuo liivit puhtaaksi tai uudet tilalle niin niitä ei myöskään jatkossa ikinä jätetä kissan ulottuville[/QUOTE]

Just joo, mitäs sit äsken kirjotit:

'minen tiedä mikä hitto tuota kattia riivaa, mutta pesuun on mennyt myöskin meidän täkki, lakanat ja petari, sohva, matto, huovat ja kasa vaatetta.. sekä nuo suojaliivit.. mies on ihan valmis tuon katin nirhaamaan '
 

Yhteistyössä