Kolme lasta takapenkillä, millainen auto?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja _a_p_
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

_a_p_

Vieras
Meille syntyy kolmas lapsi muutaman kuukauden päästä ja kun kokeilin laittaa auton takapenkille kolme istuina, niin ne mahtui sinne juuri ja juuri, mutta turvavöiden kiinnittäminen oli lähes mahdotonta. Istuimina meillä Britaxin Kid, Cybex Pallas ja Graco Logico S. Selkämenosuuntaan istuimet ei mahtuneet autoon ollenkaan, koska tilaa ei ole tarpeesi (käytiin liikkeessä kokeilemassa kaikki mallit mitä siellä oli silloin kun keskimmäiselle tuo cybex ostettiin).

Nyt siis juuri ja juuri mahtuvat, mutta turvavöiden kiinnitys erittäin vaikeaa. Sitten kun kuopus tarvitsee turvaistuimen, niin eivät kyllä mahdu enää millään (en ainakaan usko).

Millaisia autoja teillä on mihin mahtuu? Ja millaisia istuimia, jotka veis mahdollisimman vähän tilaa?
 
ota penkit mukaan ja testaa! moniin tila-autoihin ei mahdukaan kolmea turvaistuinta vaikka sinänsä kolme "erillistä" penkkiä olisikin. Itse raahasin vaan tylysti turvaistuimet ja sovitin. Halusin pienipäästöisen dieselin (ekoajattelua!) ja löytyi peugeot 5008 joka on 7-paikkainen ja keskiriville mahtui 3 turvaistuinta. Muita mihin olisi mahtunut myös olivat ainakin ford s-max ja mahdollisesti vähän kapeammilla istuimilla kuin omani, renault grand scenic. Kalliimmissa malleissa varmaan isoihin volvoihin mahtuu myös. Itsellä oli hintarajana noin 35 k-eur.
 
Sellainen tuli mieleen, että varmaan kaksi naama menosuuntaan laitettavaa istuinta, johon lapsi kiinnitetään istuimen vöillä voisi mahtuakin, sitten kun kuopus on sen ikäinen että siirtyy turvaistuimeen. En vain oikein tiedä uskallanko laittaa lapsia istumaan sellaisiin, kun tuntuvat aika turvattomilta kolaritilanteessa.
 
Meil on Audi A6 ja menee vauvan kaukalo (crago telakallinen), 1v:lle Crago istuin selkä menosuuntaan ja 3v:lle Brio vyöistuin.. mahtuvat erittäin hyvin ja peräkonttiin menee Carenan tuplat heittämällä
 

Yhteistyössä