Kolme kunta-alan palkansaajajärjestöä hyväksyi palkkaratkaisun

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Kolme kunta-alan palkansaajajärjestöä hyväksyi keskiviikkona syntyneen neuvottelutuloksen. Hoitohenkilöstöä edustava neljäs neuvottelujärjestö TNJ jättää päätöksen ensi viikon lopulle, jolloin Tehyn ja Superin valtuustot ovat koolla.
Järjestöjen valtuustot tekivät päätöksensä yksimielisesti. Myös Kuntatyönantajien valtuusto on hyväksynyt neuvottelutuloksen.

Asiaa käsiteltiin SAK:laisen JHL:n, STTK:laisen Jytyn, akavalaisten liittojen Jukon ja neuvottelujärjestö TNJ:n päättävissä elimissä. Ne antavat neuvottelijoilleen valtuudet hyväksyä neuvottelutulos 1. lokakuuta.

Liitoista suurimman, noin 228 000-jäsenisen Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n edustajisto katsoo neuvottelutuloksen olevan "varsin tyydyttävä". Se täyttää riittävästi asetetut tavoitteet korotusten tasosta ja selkeästä yleiskorotuspainotteisuudesta sekä tasa-arvoerän kohdentumisesta. Myös keskeisissä laatuasioissa on liiton mukaan parannuksia.

Tehy päättää ratkaisustaan ensi viikon lauantaina ja Super torstaina tai perjantaina.


STT

 

Similar threads

Yhteistyössä