Koliikkiin auttoi äidin ruokavalio

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mämmi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mämmi

Vieras
Meillä auttoi huutoihin äidin ruokavalion muutos. Täysimetetyllä tytöllä 4 viikon ikäisestä tasaisesti lisääntyvät huudot yltyivät melko hurjiksi ja rauhoittuivat 3-4 päivän päästä ruokavaliomuutoksen jälkeen ns. normaali-itkuksi. Tiukka dieetti oli minusta helpompi, kuin kokeilla viikko yhtä ja toinen viikko toista ruoka-aineen poisjättämistä. Keskustelin ruokavaliostani lastenlääkärin kanssa ja jenkkitutkimus (alla linkit) antoi myös osviittaa. Lapsi saa myös päivittäin DDS-junior maitohappobakteeria (sekoitettuna 1-2 ml keitettyä jäähtynyttä vettä) ja vesiliukoista D-vitamiinia. Vyöhyketerapia jeesasi aluksi, mutta ei enää merkittävästi 2.-4. kerran jälkeen. Pahimmat ajat olivat 6-8 vkon ikä ja mämmi&kerma taisivat tuoda hurjat huudot.

Lyhykäisyydessään ruokavalioni on kuin keliaakikkovegaanilla, mutta pienin muutoksin. Tänään, kun olen 2 viikoa ollut tuolla ruokavaliolla aloitin vaalean kalan syönnin (testi, josko sopisi).

POIS: palkokasvit, kaikki maitotuotteet, muna, pähkinät, kala, ruis, vehnä, ohra, kahvi, suklaa, tuoreet vihannekset (salaattia ja kurkkua lukuunottamatta), kaikki sipulit, kaikki kaalit, omena

SYÖN: kaura100% -leipää, päällä sinistä Keijua (maidoton, soijaton) ja Tartex-naturel-tahnaa, marjoja, marjakeittoja, hedelmämehuja, kauramaitoa, kaurapuuroa, riisikauraa keitettynä porkkanan ja maissin kera, sieniä...pellavansiemenöljyä 1 rkl pvässä (omega3, 6 ja 9), vähän kanaa ym.

Toivottavasti tämän tiedon jakaminen auttaa jonkun muunkin pienen ja koko perheen oloa&arkea!

alkup.linkki: http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/116/5/e709
suomennos: http://www.jarviradio.fi/terveys/article_2005_11_25_1420.html
 
Teillä ei varmaan ollut kyse koliikista, kuten ei meilläkään aikoinaan vaikka neuvola sitä "diagnoosiksi" aika usein tarjoaa vaan ihan ruoka-aine allergioista. Kannattaa pitää ruokapäiväkirjaa omista syömisistä ja lapsen oireista, niin on sitten helpompi muistella mitä oireita mistäkin on tullut. Hyviä ohjeita imetysdieettiin suomenkielellä on myös imetystukilistan sivuilla!
 
Joo, muuttaisin nyt otsikon: "Äidin ruokavaliosta helpotusta koliikkioireisiin". Ei koliikki hävinnyt, mutta helpottui. Nyt taas ollut tiukasta ruokavaliosta huolimatta hurjempaa aikaa. Vaikea pysyä perillä mistä kaikki johtuu, mutta aika auttaa...enää 3 vkoa siihen, että tyttö on 3 kk:tta.
 

Yhteistyössä