Kokkailu apuja!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja harakanhattu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

harakanhattu

Jäsen
08.08.2008
569
0
16
Moikka moi!

Ostin tarjouksesta eilen porsaan lapaluunpalasen ja tuumin että teen siitä possupataa huomiselle niin että saa tänään muhia monta tuntia uunissa padassa.

Äsken aloin sitä sitten valmistamaan. Heitin ekaksi koko köntsän hetkeksi paistinpannulle ja paistoin molemmat puolet ruskeiksi. Sillä välin viipaloittin porkkanaa, sipulia ja lanttua ja tajusin ettei mulla ole semmoista uunipataa, tiettekö, semmoista pyöreetä, keraamista ja isoa. En tajua miten se ei siellä kaupassa tullu mieleen.... Nooh, hätä keinot keksii joten laitoin koko komeuden, vihanneksien ja lihaliemikuution kanssa semmoseen metalliseen uunivuokaan(missä tekisin normaalisti makaroonilaatikon/kinkkukiusauksen). Lisäsin vettä niin että liha melkein peitty. Nyt vaan ainoo propleemi on se ettei koko liha ole nesteen alla. Laitoin vuuan päälle foliokannen ettei ihan kuivu. Nyt vähän jännittää että miten tässä käy.

Mitäs luulette? Onnistuuko? Milläköhän asteella sitä olisi hyvä paistella? Mulla on nyt 200astetta ja käyn sitä koko ajan kurkkimassa. Saa olla siellä muhimassa varmaan iltaan asti.

Joululahjatoiveeksi tää mamma laittoi juuri uunipadan. XD
 
Kyllä siitä hyvä tulee vaikka ei ole kokonaan nesteessä, kunhan on kansi päällä.
150 astetta on sopiva lämpötila ja neljä tuntia riittää mainiosti. Hyvää tulee.
Jos sinulla on kaapissa olutta, lisää sitä liemeen. Tulee vielä parempaa.
 
  • Tykkää
Reactions: harakanhattu

Yhteistyössä