Kokemusta runsaasta käynnistymisoireilusta ennen synnytystä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mutsi75
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Mutsi75

Vieras
Odotusta 40+1 takana, eikä synnytys meinaa runsaasta oireilusta huolimatta käynnistyä... Olo on luonnollisesti tosi kärsimätön. Tällaisella kelillä voisi ihan hyvin olla laitoksella :)

Harjoitussupistuksia tulee jatkuvasti, kuukauden ajan noin viikon välein on tullut ihan lyhyitä jaksoja kipeitä supistuksia yöllä, mutta aina ne vaan loppuvat. Maha on ollut sekaisin viimeisen kuukauden. Vauva on ollut kiinnittynyt jo muutaman viikon.

Nyt on ollut menkkamainen olo (jomotusta alavatsassa jne) viimeiset kaksi päivää ja joskus tulee yksittäisiä viiltäviä kipuja harjoitussupistusten välissä.

Monilla synnytys käynnistyy ihan varoittamatta, mutta onko jollakin ollut vastaavanlaisia tuntemuksia kun mulla? Pahenivatko oireet päivä päivältä? Milloin ja miten synnytys lopulta käynnistyi? Oliko avautumisvaihe pitkä jne?

Tapaukset ovat aina yksilöllisiä, mutta siitä huolimatta olisi kiva kuulla kokemuksia!
 

Yhteistyössä