Kokemuksia Gesslein Swift - matkarattaista? (kuva)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Millaisia kokemuksia teillä on kyseisistä matkarattaista? Itse olisin kiinnostunut ostamaan tuollaiset.. Sanokaa hyvät ja huonot puolet.

http://www.lastentarvikepikkuhurmuri.fi/tuotteet.php?pid=297
 
Alkuperäinen kirjoittaja ....:
onpa kalliit!! miten jotku viittii maksaa noin paljo rattaista joita tulee käytettyä pari vuotta....noh jos on rahaa ni mikäs siinä...

Itse en ajatellut niitä kalliiksi, mutta kyllä se max 200e sais maksaa, nua nyt ovat vähä yli sen 200e tosin.. Tietty ostaisin halvemmatkin jos löytyis jotkut jotka miellyttävät.
 
...ylimääräisinä tuollaiset. :) kuparin väriset ja vähän käytetyt. ostettiin kakkosautoon vararattaiksi, kun menevät pieneen tilaan ja ovat kuitenkin näppärät siitä, että selkänojan saa lähes täysin makuuasentoon (portaattomasti).

hyvät ja näppärät rattaat! meillä ei kuitenkaan enää tarvetta, kun toinen tulossa ja tuplat sitä myöten...

jos kiinnostaa, niin ilmoittele: salla.wahlman(at)yahoo.com
 
Tilasimme Saksasta kyseisest Gesslein Swift matkikset ja ovat ihan parhaat mitä olen kokeillut!! Todella kevyet (7kg), saa pieneen tilaan, sopii vauvasta taaperoon (selkänoja alas asti), jämerän oloiset painosta huolimatta ja sopivan hintaiset jos vain uskaltautuu tilaamaan Saksasta (hinta 177e kotiin asti toimitettuna).
 
http://cgi.ebay.de/Gesslein-Buggy-Swift-Basic-inkl-Regenschutz_W0QQitemZ360218168490QQcmdZViewItemQQptZDE_AllesUmsKind_Baby_Kinderwagen_Buggies?hash=item53dead0caa

Tuolta tilattiin, rattaat 129 ? + 20 ? toimituskuluja toimitettuna kotiovelle, suosittelen kauppaa! Käytettiin Paypalia maksamiseen.

Rattaat on tosi helppo kasata ja käyttää. Tuntuvat ihanan jämäkiltä, eivät ole mitkään rimpulat (kuitenkin kevyet ja pieneen tilaan menevät).
 
Alkuperäinen kirjoittaja **********:
http://cgi.ebay.de/Gesslein-Buggy-Swift-Basic-inkl-Regenschutz_W0QQitemZ360218168490QQcmdZViewItemQQptZDE_AllesUmsKind_Baby_Kinderwagen_Buggies?hash=item53dead0caa

Tuolta tilattiin, rattaat 129 ? + 20 ? toimituskuluja toimitettuna kotiovelle, suosittelen kauppaa! Käytettiin Paypalia maksamiseen.

Rattaat on tosi helppo kasata ja käyttää. Tuntuvat ihanan jämäkiltä, eivät ole mitkään rimpulat (kuitenkin kevyet ja pieneen tilaan menevät).

Innostuin kyl noista sivuista!! Täällä meillä päin noi rattaat maksaa 249?. Minkälainen toimitusaika noissa oli?
 
Olisko toimitus ollut jokusen viikon, en enää muista varmaksi. Ehkä 2-4? Ei maailman nopein, mutta ihan siedettävä. Eihän noissa lastentarvikeliikkeissäkään aina ole juuri sitä mallia/väriä mitä haluaa, joten Saksastahan nekin ne sit tilaa...
 
No nyt on viikko sitten sit tilattu rattaa..vähän nyt jänskättää et ehtiikö tulla ku ollaan lähössä kolmen viikon päästä etelään ja sinne tarvittas mukaan. Oliko niissä turvakaarta?
Kiitoksia oikein kovasti vinkistä :)
 
Olen monelta kuullut, että ei ole tullut saksasta turvakaarta vaikka on tilattu 2009 tai 2010. Meillekään ei tullut turvakaarta kun lokakuussa 2009 tilasin vaikka malli oli se uudempi ja nettisivulla oli maininta turvakaaresta. Tein kuitenkin reklamaation sähköpostilla niin turvakaari tuli perässä viiikossa.

Meidän rattaita ei ainakaan saa täysin makuuasentoon niinkuin joku tuossa mainitsi. Aika alas, mutta ei vaakasuoraan.
Tosi hyvät on. Kolme lentokonereissukin on tehty ja hyvin on tulleet perille. Kovalla pakkasella natisivat välillä.

Valjaat on tosi hyvät, kun olan yli menevät osat voi jättää pois ja käyttää vain lantiovyötä. Turvaakaarella ei minusta siinä käytössä tee mitään, mutta siihen on hyvä ripustella leluja roikkumaan niin pysyvät matkassa. Huono puoli vaan että kaari pitää aina irrottaa kun kasaa.

Kätevä oli ulkomaillakin kulkea kun piti vähän väliä nostella ja kierrellä esteitä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja **********:
http://cgi.ebay.de/Gesslein-Buggy-Swift-Basic-inkl-Regenschutz_W0QQitemZ360218168490QQcmdZViewItemQQptZDE_AllesUmsKind_Baby_Kinderwagen_Buggies?hash=item53dead0caa

Tuolta tilattiin, rattaat 129 ? + 20 ? toimituskuluja toimitettuna kotiovelle, suosittelen kauppaa! Käytettiin Paypalia maksamiseen.

Rattaat on tosi helppo kasata ja käyttää. Tuntuvat ihanan jämäkiltä, eivät ole mitkään rimpulat (kuitenkin kevyet ja pieneen tilaan menevät).

Nostan tätä ketjua, kun mekin tilattiin tuolta noi rattaat. Nyt mun sähköpostiin on tullut saksankielellä jos jonkinmoista postia... en osaa suomentaa. Tuliko sulle useita meilejä?
 
Kivathan nämä meidän rattaat ovat joo, MUTTA jarrut eivät mene päälle, jarrut eivät toimi, pyörät ovat niin mahdottoman pienet että täristävät ihan hulluna. Näillä voi siis ajella LÄHINNÄ SISÄTILOISSA JA ILMAN ETTÄ KÄYTTÄÄ JARRUJA! Asfaltilla meno sujuu myös kunhan ei ole kuoppia joihin pienet pyörät jäävät jumiin! Kaupungilla kulkeminenkin on haaste sinänsä sillä rattaita joutuu mm. aina kallistamaan että pääsee esim suojatieltä jalkakäytävälle jos reunalla on se koroke.

Ilmeisesti teillä muilla on parempaa kokemusta näistä kyseisistä rattaista. Me osataan vain sanoa että älkää ostako gessleinia. Meillä emmaljunga ja teutonia ovat toimineet kuin tauti!

Tässä kahden vuoden aikana näitä gesslein swiftejä on tullut vastaan kahdet - kertoneeko se jotain, en tiedä.
 
Minusta tuntuu, että vastarannan kiiski olisi tarvinnut jotkin muut kuin MATKARATTAAT? Meillä ainakin ulkomailla reissatessa ja vararattaina autossa Swiftit on ollu huiput. Tarvittiin pienehköt mutta kestävät. Ja renkaathan on isommat kuin monissa matkarattaissa ja ainakin me ollaan rullailtu melkosen huonoilla asfalteilla, sorateillä ja ties missä. Tokihan meilläkin on isommat/paremmat rattaat, joita kotioloissa käytetään, mutta ei me niitä jakseta joka paikkaan mukaan ottaa. Swifteillä pärjää väliaikaisesti :) Selkänoja ei meidänkään mielestä mene ihan vaakatasoon, vaikka valmistaja niin väittääkin. Mutta melko hyvä lepoasento se on kuitenkin.

Eli kyseessä on siis tosiaan matkaratas. Käsittääkseni esim. Emmaljunga ei edes tee tämän tyypin (ns. sateenvarjorattaat) rattaita, joten niitä lienee aika huono ottaa vertailukohdaksi?
 
Me olemme myös kiinnostuneet näistä rattaista ja lähinnä kaipaisin kommentteja kaupungilla liikkumisesta, kun monet kadut ja kauppatorit ovat mukulakivisiä. Onko tärinä kamala vai pehmentääkö ilmakennorengas tärinää?? Ystävillämme on nämä rattaat ja muuten kyllä kehuivat (eivät olleet käyttäneet epätasaisella, ulkomaanmatkalla kyllä), mutta heidän rattaissaan ilmeisesti aurauskulma pielessä ja renkaat haraavat vastaan taaksepäin vedettäessä. Onko muilla ollut tällaista kokemusta vai onko kyse vain huonosta sattumasta??
 

Yhteistyössä