Koiran ruokinta-ajat?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mommi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Mommi

Vieras
Kun koira on siinä iässä, yli 6kk, kun annetaan ruoka vain 2 kertaa päivässä niin mihinköhän aikaan se olisi hyvä antaa aina ettei tulisi liian pitkiä ruokintavälejä?
Tuntuu aika jäätävältä jos annetaan vaikka klo 9 aamulla ja toinen päivän ruoka klo 21 illalla. Mietin vaan että eikö hauvalle tule siinä välissä nälkä?
Miten teillä koirat syö, ajat yms.?
 
Meillä syö aamulla noin 8-9 aikaan,,kun lenkki on heitetty. Toisen aterian saa klo 15.30-16.00. Illalla annamme vielä puruluun jota saa pureskella. Ei koira nälkään kuole,,ja jos haluu niin jaa päivittäinen ruoka annos esim kolmeen osaan,,eli annat ruokaa aamulla, päivällä ja illalla.
 
Aamulla saa 8-9 aikaan ruoan ja illalla 20-22 välillä. Päivällä yleensä saa puruluun.

Ei se koira nälkään kuole, koiran kroppa toimii vähän eri tapaa kuin ihmisen ;)
 
Kun suositellaan että yli 6kk koiralle annetaan vain se kaksi ruokaa päivässä. Nyt menee vielä 4kk koiralle 3 krt päivässä.. voihan tuota katsoa koiran mukaan miten tykkää 2 ruoasta ja jos ei niin sit nostaa kolmeen takas..
 
Oma koira syö kerran päivässä, illalla n. tunti iltalenkin jälkeen (käy sitten viä ennen nukkumaanmenoa pissalla omassa pihassa).

Pitkin päivää saa kyllä ruokaa muutenkin esim kongista, etsii pihaan heiteltyjä nappuloita jne. Koiraa kannattaakin pitää hieman "nälässä", toimii paremmin esim. koulutustilanteissa ja harrastuksissa.
 
Itse syöttäisin vain kerran päivässä, mutta koirani liikkuvat paljon ja tekevät myös fyysistä työtä kuten vetävät pulkalla halkoja liiteristä. Syötän koirat siis kahdesti koska toinen koirista ei kestä pitkää väliä ja alkaa oksentamaan sappea. Lisäksi on luita.
 

Yhteistyössä