Koiraihmiset hohoi!Koiralla varpaanväli tulehtunut!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pöllämistynyt
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

pöllämistynyt

Vieras
Eli siis koiralla meni parisen viikkoa sitten anturasta pala pois kun lasinsiru tms terävä viilsi.Käytin eläinlääkärissä josta saatiin antibioottikuuri ja hoito-ohjeet.Tassusidettä piti siis käyttää ja pumpulia laitoin varpaidenväleihin juurikin estämään tulehdusta.Nyt on sitten kuitenkin käyny niin että oikea haava on parantunut mutta yksi varpaanväli on tulehtunut =(

Olen putsannut sitä des.aineella.
Kannattaako tuohon laittaa sitä Betadinea vai vaan putsailla ja suhkutella?Vai mitä kannattas tehä?
Kiitos avusta.
 
Betadinehan on puhdistusaine jonka ei pitäisi hirveästi kirvellä. Kannattaa nyt yrittää pitää se varpaanväli kuivana ja estää koiraa nuolemasta sitä, jos vain suinkin mahdollista. Ja putsata betadinella. Sitten apteekista vois saada sellaista haavavoidetta, en muista nyt nimeä. Mutta jos ei ohi mene, niin sitten varmaan lääkäriin. Noilla mä alkuun aloittaisin. Ikävää kyllä :( Toivottavasti parantuupi pian :flower:
 
Löysinkin tän salvan mitä meillå on laitettu, kun koiralla oli patit (meinasin sanoa haarojen välissä :ashamed: ) siis varpaiden välissä. Tämmönen kuin Terra-Poly vet -voide/salva... Ja voithan vaikka soitella sinne eläinlääkäriin että mitä ohjeita antaisivat.
 

Yhteistyössä