Kohta 8kk lähes täysimetyksellä.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kyllästynyt tissihurmuun
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kyllästynyt tissihurmuun

Vieras
Kysymys kuuluu, miten vieroittaa 8kk lapsi rintaruokinnasta? Tai saada sitä vähentymään? Korvikkeet ei käy, vauvan vatsa ei kestä niitä, kiinteitä syö huonosti, pieniä annoksia (puhutaan lusikallisista) ja tissittelee paljon. Viimeyö tuli valvottua kun toinen halusi olla tissillä koko ajan. Kuulemma maitotuotteita ei saisi vielä antaa 8kk ikäiselle, mutta ajatuksena, jos tyyliin kauramaitoa tai soijamaitoa? entä hapanmaitotuotteita? Lapsi on selkeästi kärttyinen myös kun hampaita tekettänyt kohta yli viikon, mutta ei vain puhkea, mutta myös siksi, ettei se maito täytä kunnolla ja minkäs teet kun kiinteät ei maistu? Tahtoo apua..
 
No lopetat ensimmäisenä sen yöimetyksen, niin voi olla että alkaa ruoka päivällä maistumaan paremmin. Äläkä anna tissiä joka välissä, vaan opetelkaa ruokailuajat ja vain niinä aikoina tarjoat sitä tissiä. Meillä kasikuinen söi aina ensin kiinteän ruoan (5krt/pv) ja sen jälkeen imetin, muina aikoina ei tissiä irronnut eikä todellakaan enää öisin tuon ikäisenä.
 
Mä sanoisin että koita jaksaa, 8 kk on kuitenkin vielä pieni :) Nähtävästi on vielä tosi kiinni tississä. Kuukauden/parin päästä voit jo alkaa vieroittamaan yötissistä. Tiedän kyllä kuinka raskaita ne yösyömiset on. Meidän jässikkä oli reippaasti yli vuoden ikäiseksi lähinnä tissillä, ja onhan se maito lapsen PÄÄravintoa vuoden ikään saakka. 10 kk iässä jätettiin yöimetykset pois (8 kk iässä sen yritys oli yhtä taistelua 2 viikkoa - 10 kk;n iässä luopui alle viikossa), 1v 5 kk iässä sitten vieroitin tissistä kokonaan.

Noin pienelle en antais vielä mitään maitotuotteita. Ja jos ei korvikettakaan huoli, tod.näk. ei huoli muitakaan maitoja ainakaan ihan heti. Täällä edelleen karsastetaan lehmänmaitoa, korvikkeita ei oo koskaan huolinut. Koita mieluummin tarjota imeskeltäväksi jotain kylmää mahd. usein, kerta ne hampaat vaivaa. Kiinteiden torjuminen voi johtua ihan niistä kipeistä ikenistäkin ja menee ohi itsellään. Kunnes kausi taas palaa uudestaan takaisin :P Vaihetta vaiheen perään..
 
Jos soseet eivät maistu niin kokeilkaa sormiruokaa. Vauvan pääravinto on edelleen rintamaito, mutta makupaloiksi voi antaa reilunkokoisina lohkoina keitettyä perunaa ja porkkanaa, höyrytettyä parsa- ja kukkakaalia, banaania, marjoja ym. Kaikille eivät mössöt kerta kaikkiaan maistu, ja sormiruoallakin kasvaa ihan kelpo vekara.
 
Miten ihmeessä luulet vatdan kestävän tavallista maitoa jossei kestä korviketta edes? Onko vauvalla sitten maitoallegia?
Soijamaitoa ei saa antaa alle 3v. Kauramaitoa vissiin 1v lähtien(?). Ehkä sitten joku soijapohjainen korvike tai peptidikorvike?

Kiinteät ruoee varmasti naistumaan kun rintamaidon määrä vähenee, eriasia sitten haluatko ruveta väkisin niktä
Imetyksiä harventamaan. Mutta yöunetyksen lopettamalla varmasti ruoka alkaa maistua paremmin

Sormiruokailua suosittelisin minäkin.
 
Maissinaksu käteen? Kiinnostavaa puuhaa, kun voi itse syödä. Sotkee, mutta sulaminen on vain hyvä asia pienen harjoitellessa syömistä. Auttanee hiukan kutiaviin ikeniinkin.

Eihän se tietenkään ravinnoksi suoranaisesti käy, mutta totuttelua muuhunkin kuin maitoon.
 

Yhteistyössä