Kissanhiekka

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Kissa"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"Kissa"

Vieras
Hei
Mikä on paras kissanhiekka? Sellainen joka sitoisi hajut ja niistä olisi helppo "tavarat" poistaa.
Olen käyttänyt viimeksi Rainbow Paakkuuntuva valkoinen kissanhiekka, mutta ei haju puskee läpi jo seuraavana päivänä. Siivoan hiekkalaatikon kuitenkin päivittäin.
 
Taikka sitten wip, molemmat eläinkaupoista ainoastaan. Neuvon pysymään erossa markettihiekoista. Paketin hinta eläinkaupassa tietty enemmän, mutta laatu parempi :)
 
Nuo puupohjaiset / pelletit - ilmeisesti silloin ei tuo "normaali" kissan wc sovellu?
Mikä on paras eläinkaupan hiekoista?
Minusta ne ovat olleet niin suuria säkkejä.
 
Ihan ehdottomasti Everclean!!! Markettien kissanhiekkoihin en enää palaa koskaan. Evercleanista löytyy vaihtoehtoja hajusteettomasta voimakkaasti hajustettuun, meillä miedosti hajustettu. Tuoksuu hyvälle, paakut helppo kerätä eikä kissanpissa haise. Hiekka on ns. kristallihiekkaa. :)
 
[QUOTE="Kissa";24400996]kulkeutuvatko nuo ympäri asuntoa?
Pitää tuotakin hiekkaa varmasti kokeilla[/QUOTE]

Meillä kaksi kissaa, eivätkä ole saaneet leviteltyä hiekkoja kylpyhuoneen ulkopuolelle. Ei tartu tassuihin, ja imaisee pissan niihin kiteisiin eikä ala haisemaan, kannattaa päivittäin lapiolla käännellä hiekkaa, niin se imee uudet pissat paremmin. Ehdottomasti kannattaa kokeilla, tuota on eläinkaupoissakin, mutta siellä kallista, esim sittarista saa halvemmalla ja yhtä hyvää kuin eläinkaupan hiekka..
 
[QUOTE="vieras";24401015]Ihan ehdottomasti Everclean!!! Markettien kissanhiekkoihin en enää palaa koskaan. Evercleanista löytyy vaihtoehtoja hajusteettomasta voimakkaasti hajustettuun, meillä miedosti hajustettu. Tuoksuu hyvälle, paakut helppo kerätä eikä kissanpissa haise. Hiekka on ns. kristallihiekkaa. :)[/QUOTE]

Everclean ei ole kristallihiekkaa.. Kristallihiekka ei paakkuunnu, vaan rakeet vaan tarttuu kakan ympärille ja hiekka imee pissan kiteiden sisään..
 
Melkein mikä tahansa eläinkaupoissa myyty mikrohiekka. Olemme käyttäneet Extreme Classicia tyytyväisenä nyt jonkun aikaa. Kokeilun vuoksi ostin viimeksi Odour Busteria, jota kuulemma tarvii putsailla vain viikoittain. Jos sellaista lupaa niin luulisi pitävän hajuja hyvin ;)

Nuo on tuollaisia 15kg:n säkkejä, jotka maksaa jotain 15-25e. Loppujen lopuksi eivät tule kuitenkaan kalliimmaksi kuin markettienkaan hiekat, koska ovat niin paljon riittoisampia.
 
Ollut 2kk kristallihiekka käytössä -> haisee ja kulkeutuu kissan tassuissa eteenpäin (kissana Ragdoll eli iso tassuinen). Palaan takaisin Evercleaniin, ollut paras ja on mielestäni edelleen parasta.
 
Rb_vaal_rakeet_kissanhiekka_4l_w.jpg


Parempaa en ole vielä keksinyt...
 
Extreme classic vauvantalkin hajuisena, kannattaa ostaa zooplus.fi :stä. Siellä on melkein kaikki tarvikkeet ja ruuat halvempia mitä eläinkaupoissa. Ensimmäisestä tilauksesta saa kaikenlisäksi melkein 10e alennusta ja tavarat toimitetaan aina kotiovelle asti.

Terveisin, kolmen isokokoisen rotukissan omistaja :wave:

muoks. ja tuo hiekan kulkeutumisongelma on ratkennut sillä, että tein ns."kurastoppari"-matosta kissojen hiekkisten eteen maton. Ei kulkeudu siitä eteenpäin ollenkaan..
 
Viimeksi muokattu:
Kokeilin tota Rainbowin paakkuuntuvaa kissanhiekkaa-törmäsin samaan kun ap:hajuhaittoja..Nyt on Lidlin kissanhiekkaa,eikä haise!Eikä kulkeudu kämppään...suosittelen kokeilemaan.
 

Yhteistyössä