kissan pissa ja raskaus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja lorolori
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

lorolori

Vieras
elikkäs meillä kissa alkoi merkata paikkoja samaan aikaan kun huomasin olevani raskaana. olisiko kellään tietoa mistä voisi käydä lukemassa tai muuten tietäisi onko kissan virtsan hajuun altistumisella sikiöön minkälaisia vaikutuksia?
 
No ihan ensiksi nyt kannattaa selvittää miksi se kissa pissailee. Se ei todellakaan johdu siitä että sinä olet huomannut olevasi raskaana :D Eli, onko kissa leikattu, jos ei niin leikkaus. Onko kissalla mahdollisesti virtsakiviä tai pissatulehdus. Onko kissan reviiriin tullut joku uhka eli toinen kissa? Ja ei, virtsan hajuun altistumisella ei ole sikiöön minkäänlaisia vaikutuksia :D
 
no joo..hormonit tekee taas temppujaan :) mietin vain kun joskus jostain lukenut että kissan uloste sisältää toksoplasmoosia niin tuli siitä mieleen ja pitihän sitä kysyä :)
 
Kissan ulosteesta SAATTAA saada toksoplasmoosin, mutta sekin vain siinä tapauksessa, että jos menet ensin klähmimään sitä kakkaa ja sitten laitat kätesi suuhun pesemättä. Joten hygienia on kaiken a ja o. Tiesithän, että olit raskaana tai ei niin kissan hiekkis kannattaa silti pestä kerran viikossa kloritilla :) Tokso ei tartu pissan välityksellä.
 
höpshöps :) kissastaei luovuta vaan yritetään selvittää mistä se sitten nyt johtuu ku muuten se on ihan terve tapaus.ei vaivaa kivet sun muut.voihan se olla että kesän tultua osoittaa mieltä kun ei pääse ulos kun ei nuista otuksista tiedä. kissan hävittäminen ei ole koskaan meille vaihtoehto sillä jos yhden hävittää niin sitten niitä olisi rivissä heti useampi.tosiaan vain tämä yksi ilmoittaa tyytymättömyytensä näin. tiedä sitten mistä johtuu.
 

Yhteistyössä