kissan leikkaus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
paljonko maksaa noin narttukissan leikkaus?

alkaa ärsyttää kun on noita kiima aikoja ja mouruaa ja hinkkaa itseään koko ajan jalkoja ja kaikkea vasten.

noin hintoja kyselen?
eikö se ole vähän kalliimpi tuo naaraan leikkaus kun uroksen?
 
Tuskin 60e enää missään maksaa.Varmasti lähempänä 100e on.Kunnaneläinlääkärillä halvempaa kuin klinikoilla,toisaalta jos tulee komplikaatioita (harvinaisia) on klinikalla paremmat mahdollisuudet tehohoitoon.
 
Kastroinnitkin ovat nykyään vähintään tuon 60e ja rokotuksistakin saa maksaa klinikoilla 40-jopa 60e,joten tosiaan ihmettelen,jos joku tekee steriiliä,kirurgista toimenpidettä todellakin 60eurolla.Toki jos kyseessä on vakiasiakas,jolla on paljon eläimiä,voi ajatella paljousalennusta,mutta muutoin tuota hintaa ei kyllä selittäisi juuri muu kuin laskutus pimeänä.
 
Kyllä on todellakin rahansa arvoista.Lemmikillä on paljon tasaisempi elämä ilman rankkoja,toisinaan hyvinkin usein toistuvia kiimaoireiluja.Lisäksi kohtutulehdusriski pienenee huomattavasti.Myös nisäkasvaimiin on sterilisaatiolla todettu olevan vähentävä vaikutus.
 

Yhteistyössä