Kierukka ja mahd.raskaana?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja nainen vaan...
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

nainen vaan...

Vieras
Onko vastaavaa sattunut kenellekään täällä olijoista?
Itsellä tyttö 7,5kk. Nyt menkat myöhässä 10 päivää. Mietin tuossa, että samanlaiset oireet olis kuin esikoista odottaessa. Väsymys jne.

Anoppi kertoi, että se oli tullut aikoinaan raskaaksi, vaikka kierukka oli. Eli ilmeisesti lääkäri laittanut väärin tai sitten liikkunut jotenkin, tiedä häntä.

Itsellä menkat tullut kuitenkin säännöllisesti. Alkoivat n.2kk:n jälkeen synnytyksestä ja heti tulivat joka kuukausi samaan aikaan. En siis imetä enää.

Teen kyllä testin tässä myöhemmin, jos ei ala. Mutta ajattelin kysellä onko kenellekään sattunut näin.
 
Pitää ootella vielä jonkun aikaa ennen kuin tekee testin. Viime plussaa odoteltiin niin kauan(2,5vuotta), olisko toka tulossa näin pian?! Mutta pikkukakkonen pidetään tottakai, jos näin on. Vaikka ei ihan näin pian ollut suunnitelmissa. Tiedä sitten onko hän edes tulossakaan.
 
Mulla hormoonikierukka ja n.7kk laiton jälkeen jäi menkat kokonaan pois ja luulin jo olevani raskaana. Oli väsymystä, pahaa oloa ja jopa rintojen aristusta, mutta negaa näytti testi ja menkat jäi pois, onneksi! :D
 
Alkuperäinen kirjoittaja tuu-tikki2:
Mulla hormoonikierukka ja n.7kk laiton jälkeen jäi menkat kokonaan pois ja luulin jo olevani raskaana. Oli väsymystä, pahaa oloa ja jopa rintojen aristusta, mutta negaa näytti testi ja menkat jäi pois, onneksi! :D

Hormonikierukka tosiaan voi jättää menkat kokonaan pois. Kuparinen päinvastoin todennäköisemmin lisää vuotoa. Hormonikierukan ehkäisytehokin on lähellä sterilisaatiota. Mutta kuparikierukan kanssa todellakaan ei kuukautisten pitäisi pois jäädä ja sen ehkäisyteho ei ole 100% eikä edes lähellä sitä.
 

Similar threads

Yhteistyössä