Ketään jonka lapsella löydetty sydänvika jo raskausaikana?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Äitee
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

Äitee

Vieras
Minkälainen vika löytyi? Missä vaiheessa raskautta? Miten vika löydettiin? Oliko sykkeessä häikkää? Miten vauva kesti synnytyksen? Leikattiinko heti?

Kaikesta tiedosta olen kiitollinen.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Äitee:
Minkälainen vika löytyi? Missä vaiheessa raskautta? Miten vika löydettiin? Oliko sykkeessä häikkää? Miten vauva kesti synnytyksen? Leikattiinko heti?

Kaikesta tiedosta olen kiitollinen.

En ole sydänvikaisen lapsen äiti,mutta olen noita lapsia työssäni hoitanut. Sydänviat on niin laaja joukko erilaisia ja eriasteisia vikoja että vertailu ei tässä vaiheessa kannata! Osa löydetään jo raskausaikana,osa myöhemmin,osa leikataan välittömästi,osaa seurataan ja ehkä leikataan myöhemmin,osa ei tarvitse leikkaushoitoa,osa paranee itsestään. Nykyisin hoitomahdollisuudet ovat hyvät ja on vaan lapsen etu jos vika havaitaan ajoissa - jatkohoitoon osataan varautua heti syntymähetkellä ja tarvittaessa synnytyspaikkakin valita tarvittavan välittömän hoidon mukaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Äitee:
Minkälainen vika löytyi? Missä vaiheessa raskautta? Miten vika löydettiin? Oliko sykkeessä häikkää? Miten vauva kesti synnytyksen? Leikattiinko heti?

Kaikesta tiedosta olen kiitollinen.

Mun kaverilla on sydänvikainen lapsi. En tarkkaan tiedä mutta selostan sen mitä tiedän. Vika löydettiin jo raskausaikana rakenneultrassa. Rakenneultra oli omakustanteinen eli tässä tapauksessa siitä oli jopa hyötyäkin.
Lapsi syntyi paikallisessa yliopistosairaalassa ja sieltä lennätettiin suoraan Helsinkiin leikattavaksi. Lapsi nyt 1 v ikäinen ja terve, paitsi että sydän pitää leikata vielä kertaalleen.

Sen tiedän, että ainakin kertaalleen hengitys pikkuisella pysähtyi, vauva oli tuolloin n 3 kk. Lääkäri oli antanut ohjeeksi, että jos pysähtyy, niin heti tietty sairaalaan. Sairaala oli vaan 100 km päässä. Joka tapauksessa se oli ollut pysähdyksissä noin 10 sek, mutta olivat selvinneet siitä säikähdyksellä.
 
Meillä myös esikoisen sydänvika todettiin rakenneultrassa, ensin ultrattiin kotipaikkakunnalla, sieltä lähete keskussairaalalle ja sieltä lähete Helsinkiin. Alkuun tilanne näytti pahemmalle kuin mitä todellisuudessa sitten olikaan eli tilanne voi vielä muuttua raskausaikana kun vauva kasvaa. Raskausaikana ei todettu sydämensykkeissä mitään erikoista. Kontrolliultria tehtiin raskausaikana 3 Helsingissä ja myös synnyttämään lähetettiin suoraan Helsinkiin Naistenklinikalle (asumme Keski-Suomessa). Kahta viikkoa ennen laskettua aikaa piti olla jo Helsingissä ettei vahingossakaan ehtisi syntyä ennen kuin ollaan Helsingissä asti. Vauvan siirto olisi kuitenkin huomattavasti hankalampaa ja riskimpää kuin että vauva matkustaa vielä masussa erikoislääkärien huomaan.

Lapsi syntyi normaalisti spontaanisti alateitse viikkoa ennen laskettua aikaa ja kiidätettiin suoraan lasten teho-osastolle tarkkailuun. Siellä muutama päivä odoteltiin ja vahvistuttiin ja neljän päivän ikäisenä oli sitten leikkaus. Leikkauksessa korjattiin aortan kaaren ahtauma (täysin tukossa) ja suuri kammioväliseinäaukko. Kotiin päästiin kolmen viikon ikäisenä. Leikkauksen jälkeen alussa oli kontrollit tiheämmin, mutta nyttemmin kontrollit ovat 1½ vuoden välein ja lapsi on reipas viisi vuotias. Sydänvikaa ei huomaa nykyään päälle päin mitenkään (ellei sitten ole ilman paitaa ja arpi näy :) eikä se myöskään aseta rajoitteita normaali elämälle ja menemiselle :)

Mutta sydänvikoja on todellakin niin paljon erilaisia ja eriasteisia että vertailu on täysin mahdotonta. Niin monet eri asiat vaikuttavat tilanteesta riippuen. Tiedän omasta kokemuksesta että raskausaikana löydetty sydänvika säikäyttää, tottakai, mutta nyt kannattaa antaa pienen kasvaa rauhassa vielä masussa ja yrittää olla rauhallisin mielin. Se on vain onni vauvalle jos sydänvika löydetään jo raskausaikana niin osataan valmistautua tulevaan. Onko teillä löydetty millainen sydänvika / mitkä viikot?

Voimia tulevaan *virtuaalihalaus*.
 

Yhteistyössä