Meillä on kestoiltu kokonaan päivisin, mutta usein yöllä kertikset. Lapsi nyt 14 kk.
Meillä oli sellainen kausi, jolloin lapsi pissasi yöllä vähemmän, ja sain yövaipan pitämään villahousujen avulla. Mutta sitten alkoi tulla sitä, että pissasi vaipan täyteen ja märäksi, ja heräsi itkemään sitä, että se täytyi vaihtaa. Ja koska oli juuri oppinut nukkumaan yönä läpi, niin vaihdettiin takaisin kertiksiin, siis yökäytössä. Itse olen siinä määrin mukavuudenhaluinen, että en nouse yöllä vain vaipanvaihdon takia.
Mekin on kokeiltu monia eri vaippamerkkejä, mutta parhaimmaksi meillä osoittautui Fuzzy Bunzit. Meillä on niitä kyllä vain L-kokoa, koska lapsi kasvoi nopeasti 10 kg painavaksi, ja sitä ennen pärjättiin sisä- ja kuorivaippavirityksillä, kun ei muutenkaan liikuttu kotoa paljon mihinkään. Nepilliset taskuvaipat on minusta käytössä parhaita, ja imujen määrää voi tietysti säädellä sen mukaan, kuinka pitkä vaihtovälin tarve milloinkin on. Meillä vaihdetaan vaippaa 2-4 tunnin välein.
Lisäbonuksena kestojen käytössä on mun mielestä se, että keskimääräinen kestovaippailija oppii aiemmin kuivaksi. En nyt tiedä, onko tästä mitään näyttöä, mutta on mutu-tuntumaa minulla.

Meillä on pottailtu menestyksellä 10 kk iästä lähtien, osaa sujuvasti tehdä sekä ison että pienen hädän pottaan. Kakkavaippoja ei ole tarvinnut tuon 10 kk iän jälkeen pestä kuin satunnaisesti.
Mä olen myös jonkin verran hankkinut vaippoja käytettynä, ja tietysti hyväkuntoiset myydään edelleen käytettynä. Tällä hetkellä, kun lapsella on käytössä reilu kymmenkunta taskuvaippaa ja olen myynyt osan pienistä vaipoista pois, on rahaa vaippoihin kulunut ehkä 300e. Ja osa tuosta palautuu, kunhan vaippoja myy edelleen. Meillä tietysti on mennyt vähän rahaa kertiksiinkin, mutta tuskin yli 100 e kuitenkaan. Eli suosittelen lämpimästi ainakin kokeilemaan!