En voi suositella. Mulla on ollut sekä isokokoisia koiria, että keskikokoisia ja nyt jos ottaisin koiran, ottaisin jonku aika pienen.
Isot koirat on ihania, mut niiden miinuksena on lyhyet eliniät. On tosi kurjaa, jos rodun keski-ikä on 7-vuotta, just ku oot saanu sen koiran sellaseks ku haluat, se suurinpiirtein kuolee. Isoissa on myös se huonopuoli, että yltävät joka paikkaan ja saavan pahaa tuhoa aikaan jos turhautuvat yksinoloon. Lisäksi kuola roippeita saat olla seiniltä pyyhkimässä melkein katonrajasta saakka
Siks ottaisin ite pienen, et se on helpompi kuljettaa mukana. Ei aina tarvi olla sitä hoitopaikkaa välttämättä jos lähtee reissuun. Lisäksi lapsiperheellä on yleensä ihan kiitettävästi sitä tavaraa mukana muutenkin, joten ei oo kiva jos koira vie farkusta koko takatilan.
Mutta, nämähän on semmosia asioita, jotka jokainen päättää itse. Mikäpä se minä olen sinua neuvomaan

Tässä vain muutamia syitä, miksi itse tekisin nyt toisin jos koiraa olisin ottamassa.