kertokaas herkullisia ruokia jotka maistuu lapsillekkin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mami
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kanarisotto, jauheliharisotto, uunimakkara, spagettia ja jauhelihakastike, perunamuussia millä tahansa lisukkeella.
Tee vaihteeksi sitä mistä itse pidät, lapsen opittava syömään myös muita ruokia kuin omia herkkujaan.
 
Kylmäksi jäähtyneestä makaronilaatikosta leikkaat viipaleita, laitat päälle sipaisten ketsuppia ja höyläät pari siipaletta juustoa. Sitten käärit palaset saunapalvikinkku tai muuhun kinkkisiipaleeseen ja laitat palat uunivuokaan. Kuumennat uunissa.

Tee lihapullataikinasta mureketta, jonka väliin laitat keitettyä kananmunaa tai pakastevihanneksia tai juustoraastetta.

Tee nauravia nakkeja muusin kera. Tai nakkisiili, eli muussi laitetaan pulleaksi siiliksi uunivuokaan. Nakit katkaistaan ja toinen pää nakista leikataan ristiin "auki" niinkun nauravaksi nakiksi. Nakit tökätään muusisiiliin piikeiksi ja ei kun uuniin. Uunissa ne leikatut päät vielä aukeaa kunnolla ja tulos on hieno siili. Ja maistuu lapsille taatusti.
 
Makkarakastike, tonnikalapasta (kalan syömisen harjoitteluun, siis valkokastiketta ja sekaan sulatejuustoa ja tonnikalaa), blinit, särä (lammasruoka), hirvisoppa, kasvissosekeitto, pinaattikastike+muusi+kalapuikot, munakas (erilaisilla täytteillä erilaista makua), kesäkeitto, kaalilaatikko tai -kääryleet, couscous ja jauheliha, tortillat, pizza, kiinalaiset wokit, thaimaalaiset keitot, curryt (esim. kikherne meillä suurta herkkua)
 

Yhteistyössä