Kertokaa vinkkejä 5-vuotispäiväksi!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Tyttö siis täyttää 5 vuotta ja meillä on pieni koti, mutta mikä ois kiva paikka pitää synttäreitä niin että mahtuis isompi joukko siis aikuisia myös? Esim. ulkona ja mitä "ohjelmaksi"?
 
Meillakin tanaan 5-vuotis synttarit! En jaksa jarjestaa mitaan kotona :ashamed: , joten mennaan kolmen kaverin kanssa leikkimaan lasten sisaleikkihalliin ja sen jalkeen pizzalle. Synttarisankari on ainakin tosi mielissaan jarjestelyista.
 
Ainakin Hesassa voi asukaspuistojen tiloja vuokrata synttäreitä varten, ihan ulkosynttäreitä en uskaltaisi sään takia järjestää. Lapset järjestää yleensä ohjelmaa ihan itse, mutta ilmapallot on aina kivoja, onginta on myös kiva juttu, saippuakuplat on kivoja ja helppoja.
 
Parin viikon päästä tyttö täyttää 5 ja ajattelin vaan pitää pienet pippalot täällä kotona, kuten viime vuonnakin. Kutsumme kahville isovanhemmat ja yhden ystäväperheen, eipä siinä sen kummempaa ohjelmaa tarvita. Lapset leikkii keskenään ja aikuiset juttelee keskenään, kahvit vaan keitän ja kaupasta jotain herkkua ! Tyttömme ei syö täytekakkuakaan vielä eli jos lapsille ostaisi vaan jäätelöä.
 

Yhteistyössä