Kaupan pakastevadelmien "valmistus" raskaana olevalle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "kokki"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"kokki"

Vieras
Huomenna miehen synttärit, kakku olisi tarkoitus tehdä ja väliin haluan vadelmia ja banaania omat pakastevadelmat näköjään vähissä ja varalta aijon pussin kaupan vadelmia laittaa myös, mites minä ne kypsennän jotta turvallista syödä? Riittääkö mikrossa tosi tosi kuumaksi lämmitys?
 
No ihan samalla tavalla kuin ei-raskaanaolevallekin: keitä pari minuuttia, vähintään 90 asteeseen.

Elintarvikevirasto kehottaa kuluttajia ja suurtalouksia tarkistamaan hankkimiensa pakastevadelmien alkuperän ja ruokamyrkytysten välttämiseksi nauttimaan vadelmat vasta kunnollisen kuumentamisen jälkeen. Varmaa tietoa kalikiviruksen tuhoutumislämpötilasta ei ole, mutta on hyvin uskottavaa, että kuumentaminen 90 asteeseen kahden minuutin ajan riittäisi.

Eviran sivuilta tuo tieto.
 
Mikrotus ei riitä!

Itse kiehautan vadelmat ja survon siivilän läpi, näin jää ikävät siemenet pois ja sitten joko levitän sellaisenaan kakkupohjalle tai teen tuorejuustosta ja kermasta esim moussen väliin
 
Kiehauta hetki (n 2min) aivan pienen määrän sokeria kanssa. Tällainen "tuorehillo" on tosi hyvää kakun sisässä ja nopea kiehautus tappaa kaikki mahdolliset pöpöt.
 
Pakastevadelmat tulee kuumentaa vähintään 2 minuutin ajan 90 asteessa.
Elintarviketurvallisuusvirasto suosittelee käyttämään ulkomaisia pakastevadelmia vain kunnolla kuumennettuina. Eri puolilla maata on esiintynyt toistuvasti norovirusepidemioita, joiden epäillään aiheutuneen ulkomaisista pakastevadelmista.
Elintarvikkeen alkuperämaa on ilmoitettava pakkauksessa, jos alkuperämaan pois jättäminen voi johtaa kuluttajaa harhaan. Pakastetut ulkomaiset marjat voivat olla Suomessa pakattuja, joten pelkkä elinkeinonharjoittajan nimen tarkistaminen ei riitä ilman alkuperämaan tarkistamista.

Virukset pääsevät marjoihin saastuneen veden välityksellä. Pakastaminen säilyttää virukset hengissä ja tartuntakykyisinä. Jos marjat käytetään sulatuksen jälkeen sellaisenaan tai ainoastaan niitä lievästi kuumentaen, eivät virukset tuhoudu.
http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/tietoa_elintarvikkeista/elintarvikevaarat/elintarvikkeiden_kayton_rajoitukset/ulkomaiset_pakastevadelmat/
 

Yhteistyössä