karsastuksesta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kikuli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kikuli

Vieras
Hei!
Meidän tyttö on nyt 11 kk:n ikäinen ja silmissä on vuorotteleva sisäänpäinkarsastus. Karsastusleikkaus lähenee ja nyt on alkanut mietityttää, kuinka pian leikkauksen jälkeen silmien pitäisi oieta ja kuinka kauan toipuminen kestää. Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta? Jos on, niin olisi kiva kuulla kuinka leikkaus on sujunut ja onko tarvinnut leikata useampaan kertaan ym. asiaan liittyviä huomioita.
-kikuli :
 
Miksi noin pieni menee leikkaukseen??
Ystäväni lapsi karsasti pienenä vauvana. Lääkäri (ei tk-tohtori...) sanoi, että missään tapauksessa ei kannata leikata ainakaan ennen kouluikää. Että se katsotaan uudemman kerran se tilanne, kun lapsi on hieman vanhempi.
 
Jo tytön ollessa kahden kk:n iässä silmälääkäri arvioi että leikkaus on tarpeellinen ja toteutetaan 1-2 v:n ikäisenä. Karsastustakin on erilaista ja meillä tytöllä karsastus on sen verran voimakas, että tod.näköisesti ilman leikkausta silmät eivät oikene. Onneksi näkö on normaali, joten senkin takia pikaista leikkausta suositeltiin , jotta jompikumpi silmä ei alkaisi "laiskistua" ja siinä näkö huonontua. Karsastus lisäksi on periytyvää, ja lapsen isällekin on lapsena tehty karsastusleikkaus, joten tämäkin seikka on huomioitu lapsemme tilannetta arvioitaessa.
Itse olen myös sitä mieltä, että leikkaus tulisi tehdä pienenä meidän tytölle, sillä onhan karsastus lisäksi ulkonäkökysymyskin, enkä missään nimessä halua, että tyttöni tulee kiusatuksi silmiensä takia. Varsinkin. kun leikkauksella silmiä pystytään hoitamaan tuloksellisesti lääkärien mukaan.
 

Yhteistyössä