Kanyylin paikka pienellä lapsella? Kämmenselkä vai kyynertaive? Kumpaanko teillä enemmän laitettu?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kokemuksia
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kokemuksia

Vieras
Kyse siis 3v lapsesta ja yksi tutkimus tulossa. Kutsun mukana 2 emlaa, mutta mietinkin, että laitanko molempiin kämmenselkiin vai toisen kämmenselkään ja toisen kyynertaipeeseen.. Vai ostanko parit emlat lisää ja laitan kaikkiin neljään paikkaan?

On tuolle lapselle tuo ennenkin tehty ja ollut molemmissa vaihtoehdoissa kanyyli, viimeksi kämmenselässä. Jotenkin ajattelisin, että laittavat kämmenselkään ennemmin, mutta onko noin? Meidän pitää kuitenkin siirtyä kanyylin laiton jälkeen tutkimushuoneeseen, joka ei ihan vieressä ja aattelin,, että jos tuo on kyynertaipeessa, miten suojella, ettei lapsi taittele kättään?

Emlat haluan sen takia ehdottomasti, että tuon jälkeen on ½ tunnin tutkimus ja lapsen pitäisi pysyä aloillaan ja ei kyllä onnistu, jos lapsi on saatu paniikkiin kipeää tekemällä.
 
Riippuu vähän siitä, mitä tehdään. Jos esim. tehdään joku varjoainetehosteinen kuvantaminen, paikka on todennäköisesti kyynärtaive. Jos laitetaan kanyyli vain "varalle" esim. nukuttamisen takia, paikka on todennäköisesti kämmenselkä.
 
luulisin, että yrittävät siihen kämmenselkään ensisijaisesti, kun se on vähän mukavampi paikka, ei taivu käsi siitä kohti, niin ei tunnu niin ikävältä. Jos eivät saa kämmenselkään, niin sitten varmaan yrittävät kyynärvarteen eli ranteen ja kyynärtaipeen väliin. Eli laita vaan kämmenselkiin emlat. :)
T:sh, joka ennen työskenteli leikkaussalissa.
 
Riippuu vähän siitä, mitä tehdään. Jos esim. tehdään joku varjoainetehosteinen kuvantaminen, paikka on todennäköisesti kyynärtaive. Jos laitetaan kanyyli vain "varalle" esim. nukuttamisen takia, paikka on todennäköisesti kämmenselkä.

Kyseessä on isotoopinen kuvaus eli kuvataan munuaisten toimintaan. Lapselle tehty tuo 2x, ekalla kerralla oli kyynertaipeessa, toisella kerralla kämmenselässä.
Yhdellä kertaa ei 3 eri lääkäriä saanut kanyylia laitettua, vaikka lopuksi tuli anestesialääkärikin paikalle. Tuolloin ei kertaakaan edes yritetty kyynertaipeeseen, vaikka sanoin, että edellsiellä kerralla meni sinne onnistuneesti, vaikka lapsi oli pienempi. Tuolla kerralla lasta pistettiin kämmenselkiin, ranteisiin ja nilkkoihin, 13 reikää löysin lapsesta lopuksi :(
 

Yhteistyössä