kameran osto vinkkejä/apuja ??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja amatööri
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

amatööri

Vieras
Mitä eroa käytännössä seuraavilla kameroilla :
- Canon Powershot SX20 IS
- Canon EOS 1000D

Kunnon kameraa siis olen ostamassa ja nuo kaksi olisi Anttilassa tarjouksessa... eos 100? kalliimpi
 
no pokkariin et saa objektiivia vaihdettua, järkkäriin saat. järkkärillä sä päätät mihin tarkennat, pokkari tekee sen sun puolesta ja tarkentaa mihin olettaa et haluut tarkentaa. järkkärillä myös sä päätät aukon koon jota kautta siis syvyysterävyyden. myös valotusajan saat järkkärillä ite valittua.
 
jos et jaksa opetella käyttämään järkkäriä niin hanki pokkari. jos taat jaksat ja viitsit nähdä vaivaa niin suosittelen järkkäriä, ne on monipuolisempia, ja saat ostettua lisäobjektiiveja jotka sopii sun tarpeisiin. mut jos et jaksa lukea edes järkkärin manuaalia niin sitten pokkari. pokkarit on melkein aina myös helpompi kantaa mukana.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
eli?? mitä tarkottaa pokkari ? järkkäri on ilm. järjestelmäkamera.. Mutta siis mitä eroa noin ihan käytännössä?

En oo mikään kameratietäjä, mutta järkkärit on niitä "parempia" kameroita, joissa on paljon asetuksia, ja lisätarvikkeita löytyy pilvin pimein + niihin voi vaihtaa objektiivia kuvaustarpeen mukaan. Ne on enemmän sellaisia ammattivärkkejä, mutta halventuneen hintatason vuoksi niitä edullisimpia on nykyään joka toisella vastaantulijalla.

Pokkarit taas on sellaisia "jokamiehen" peruskameroita, joskin niissäkin on nykyään jo huimasti asetuksia, ja esim. mun omaan 5 vuotta vanhaan Canon Ixus S2IS-pokkariinkin saa ostaa lisävarusteina 2 erilaista objektiivia.

Jos teilläpäin on kameraliikettä, niin käy kokeilemassa ko. malleja, jos heillä sattuu olemaan hyllyssä. Alan liikkeistä saa yleensä hyviä neuvoja ilmaiseksi :)
 

Yhteistyössä