Kaksi päivää ilman karkki, herkkuja yms. ja päätä särkee ja kiukuttaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja huh huh huh
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

huh huh huh

Vieras
Äh, aloitin karkkilakon/herkkulakon. Tekee tosi tiukkaa kun olen aina ollu kova syömään herkkuja, joka päivä jotain karkkia tms.

Särkee päätä ja v*tuttaa!

Onneksi mies lähti mukaan tähän ja nytkin meni kauppaan, jos oisin ite menny niin olisin varmaan ostanu kaupan tyhjäksi sokerista.. Anelin tuossa että tuo mulle vaikka joku pieni rasia tai tikkari mutta ei kuulemma tuo!

Voisko joku helpottaa mun oloa ja kertoa/muistuttaa niistä hyvistä puolista mitä ylimääräsen sokerin lopettamisesta hyötyy? Tukea siis kaipaa. Oon aina tienny että tää on riippuvuus mutta näin paha olla jo kahden päivän jälkeen.. huh huh!
 
Olen ollut en nyt lakossa mutta vähentänyt herkkuja radikaalisti jo kohta vuoden. Karkkipussi on jo ällöttävä, koko pussillista en pysty syömään. Herkkunälkään toimii itsellä:
- säännöllinen ateriaväli
- odottaminen esim 30 minuuttia
- korvaaminen muulla kuten porkkanalla, näkkileivällä
- lusikallinen hunajaa
- pieni karkkirasia sitten pahimpaan herkkunälkään.
Totaalikieltäytyminen on inhaa.
 

Yhteistyössä