Kahvinkeittimistä kysymys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Onko olemassa sellaista keitintä, jossa olisi kokonaan irroitettava vesisäiliö. Se olisi niin paljon helpompi pitää puhtaana.
Nyt käytössä on Mocca Master ja vaikka kuinka yritän, niin vesisäiliö näyttää keräävän ruosteen väriä sisuksiinsa. Täytän sen aina erillisellä, puhtaalla kannulla.
Jos haikailemani kaltaista keitintä ei löydy, niin olisiko kenelläkään antaa tehokasta vinkkiä säiliön puhdistamiseen. Vähän kaikkea olen kokeillut: kalkinpoistaja, ruokasooda ja etikka, mutta tuntuvat tehottomilta. Tuntuu, että säiliö pitäisi pestä jollain harjalla, mutta vesisäiliössä on monia pieniä kolosia, ettei niihin tavan harja yllä.
 
Ainakin ton mun moccamasterin vesisäiliön voi pestä ihan tavallisella tiskiharjalla eikä sitä tarvitse sen vuoksi irroittaa. Riittää kun huuhtelee pahimmat pois ja keittää sitten muutaman kerran vedet läpi.
 
Asetat keittimen kyljelleen makaamaan vesisäiliö tiskialtaan puolelle ja peset tiskiharjalla ja -aineella säiliön, lähtee pahimmat pinttymät. Sitten huuhtelet säiliön vedellä. Jatka puhdistusta sitruunahappojauheella.
Osta apteekista pussi sitruunahappojauhetta ja puhdista keitin loppuun asti.
Ohjeita sitruunahapon käyttöön löytyy netistä. Turha maksaa kymmenkertaista hintaa kaupan putsiaineesta, joka on tätä samaa sitruunahappojauhetta hienomassa pussissa.
Pitääkin ottaa työn alle kaikkien vettä käyttävien laitteiden puhdistus
 
Kiitokset vinkeistä.
Täytyypä yrittää vielä sutia tiskiharjan kanssa sitä säiliötä, samoin sitä osaa, joka johtaa veden säiliöstä suodattimeen. Sen alapuoli on pahan näköinen.
Jos tuo ei auta, niin sitten se on Grundigin osto.
T. ap
 

Yhteistyössä