Kahvi ja kalja

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Violet
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

Violet

Vieras
Kertokaas joku joka asiasta tietää...

Eli onko raskautumiseen vaikutusta kahvin juonnilla ja satunnaisilla saunakaljoilla? Juon aamuisin pari kuppia kahvia ja toisinaan otan saunan päälle oluen taikka siiderin. Olisin kuitenkin näistä ""nautintoaineista"" valmis luopumaan ihan välittömästi, jos sillä on merkitystä raskautumiseen. Ollaan yritetty lasta nyt puolisen vuotta enkä ole mitään kummempia elämänmuutoksia tehnyt, vielä ainakaan.

Eli kertokaa joku, jolla tietoa on - kiitos!
 
Moi! Tietenkin puhutaan aina terveellisten elämäntapojen hyvästä vaikutuksesta, joten se ei tietenkään ole pahitteeksi.

Mutta kohtuullinen kahvinjuonti ja alkoholinkäyttö ei ole epäterveellistä, joten elämäntapasi ei kuulosta epäterveelliseltä. Siis jos vielä syöt monipuolisesti ja liikut.

Saunakalja tai siideri silloin tällöin ei ole epäterveellistä, mutta jos se on päivittäistä tai useasti viikossa monta kaljaa niin sitten onkin taas jo eri juttu.

Varmasti parasta on elää normaalia terveellistä elämää ja yrittää olla stressaamatta liikaa. Helpompi sanoa kuin tehdä.

Mutta tässä omat vinkit, lopetin tupakanpolton ja ryyppäämisen, mikä on muutenkin turhaa. Yritän syödä monipuolisesti hyvää ruokaa käytän alkoholia silloin tällöin kohtuudella esim. ruualla 1-2 lasia viiniä ja joskus siideri tms. käyn uimassa ja lenkillä ja aloitin vitamiinit=). Tämä elämäntapa remontti olisi ollut paikallaan jo aiemminkin ja on kyllä muutenkin piristänyt kummasti.
Niin ja kahvia juon edelleen aamulla sen kaksi kuppia ja iltapäivällä kupin joskus kaksi=).
 

Similar threads

V
Viestiä
2
Luettu
404
K

Yhteistyössä