Kaasugrilli ja kaasu?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Ostettiin viime viikolla kaasugrilli ja testattiin sitä samantien, kun oli saatu kasaan.

Meillä on tuollainen autokatos, joka toimii kesäaikaan ns. terassina eli siinä on puutarhakalusteet jne ja auto on pois kesän siitä.

Kuulin vasta äsken, että kun mies oli laittanut sen grillin "päälle" niin katokseen oli tullut kaasun hajua ja mies oli sitten avannut katoksessa olevan ovenkin. Siinä on tietysti siis se iso "autonmentävä" aukko edessä, mutta sivussa sellainen ovi myös. Ulko-ovi oli auki eli se mahdollinen kaasu pääsi kai sisälle myös...? Minä menin sitten vauva kantoliinassa katokseen, kun syötiin enkä haistanut kaasua ja kuulin tosiaan asiasta vasta äsken.

Nyt mietin, että mitä jos siellä oli jotain kaasua siellä katoksessa ja hermoilen tuon vauvan takia... Vauvalla ikää silloin viisi viikkoa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Pajulanpirkkona:
Nestekaasun haistaa kyllä jos sitä on. Jos kerran oli kantoliinassa olisit itse haistanu kanssa jos olisi vaavi joutunu haisteleen. Ole huoleti.

No mutta miten vaarallista se sitten on? Noin ninkon jatkoa ajatellen, kun tuota kaasugrilliä käytetään ja jos sitä kaasun hajua tulee sieltä?

Mies ja isommat lapset sen tietysti oli haistaneet.
 
kaasussa on haju, ettei jäisi vahingossa päälle, ja aina sitä vähän tuhnahtaa pulloa avatessa. Ellei, on pullo loppu... Ei oo ainakaan meistä kovin hulluja/sairaita tehnyt, vaikka kohta 30 vuotta mäkillä joka kesä kaasun kanssa pelattu... :)
 

Yhteistyössä