Kaameita hämähäkkejä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja .....
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

.....

Tunnettu jäsen
27.11.2015
19 886
4 368
113
Ja joo, en tosiaan lähtisi kuskaamaan hengissä ulos, vaan pamauttaisin heti hengiltä :censored:

Lymyileekö sinunkin kodissasi ”jättimäinen” hämähäkki? Yleistyvä laji hämmentää suomalaisia: ”Niitä voi olla käytännössä kaikkialla”
35bc3469dc454941ba3e4637e440c906.jpg

Varastohämähäkki on Suomessa viihtyväksi hämähäkiksi varsin kookas. (KUVA: ALL OVER PRESS)

Julkaistu: 10.9. 19:00

Hämähäkki
Helsingin yliopiston Luonnontieteellisen keskusmuseon museomestari Timo Pajusen mukaan varastohämähäkkejä löytyy suomalaisista kodeista erityisesti juuri syksyisin.
Yhä useampi suomalainen löysi kesän aikana kotoaan kutsumattoman ja jopa epämiellyttävän vieraan. Pieniin hämähäkkeihin tottunut suomalainen saattaa pelästyä, kun kodin nurkissa vastaan tulee etelän maiden öttiäiset mieleen tuova hämähäkki.

Kyseessä saattaa olla varastohämähäkki.

Turkulainen Ville kertoo bonganneensa varastohämähäkin kotinsa työhuoneen ikkunan sisältä.

– Huomasin hämähäkin kissojen mentyä täysin sekaisin sen nähtyään. Varsinaisesti en säikähtänyt, mutta kyllä sen huomatessaan hätkähti, koska ihan tämän kokoluokan hämähäkkiin ei yleensä ole kotona tullut törmättyä. Hämähäkki on asustanut ikkunan sisällä nyt jo tovin, ja nimesin sen Taunoksi.

(KUVA: VILLEN KOTIALBUMI)

Kepa-niminen suomalaisnainen puolestaan kertoo varastohämähäkin näköisen hämähäkin ilmestyneen siivouspäivän jälkeen.

MAINOS (TEKSTI JATKUU ALLA)




– Jättimäinen hämähäkki ilmestyi samana iltana, kun olin siivonnut romukaappina toimivan vaatehuoneen. Muutaman viikon päästä tästä näin vaatehuoneen vieressä vielä samantapaisen, mutta noin puolet pienemmän hämähäkin.

(KUVA: KEPAN KOTIALBUMI)

Yleistyneet hiljalleen: ”Niitä voi olla käytännössä kaikkialla”
Helsingin yliopiston Luonnontieteellisen keskusmuseon museomestari Timo Pajunen kertoo, että varastohämähäkki (Erategina atrica) on yleistynyt pikku hiljaa erityisesti rannikkokaupungeissa. Enää varastohämähäkkejä ei voi kutsua harvinaisiksi.

Helsingissä varastohämähäkit viihtyvät jopa keskustan rakennuksissa.

– Ne viihtyvät erityisesti kellaritiloissa, mutta niitä voi löytyä myös teollisuustiloista ja kodeista – esimerkiksi kylpyhuoneista ja keittiöistä. Niitä voi olla käytännössä kaikkialla.
Pajunen pitää todennäköisenä, että jos rakennuksesta löytyy yksi varastohämähäkki, voi niitä elää tilassa useampiakin.

– Jos rakennuksessa on hyvinvoiva populaatio, se varmaankin leviää olosuhteiden mukaan. Hämähäkithän ovat petoja ja ne voivat elää vain siellä, missä on niille tarpeeksi saaliseliöitä, kuten hyönteisiä.

Pajusen mukaan varastohämähäkki on saapunut Suomeen todennäköisesti tavaralähetysten ”salamatkustajana”.

– Luulen, että varastohämähäkkejä on tullut Suomeen Etelä-Euroopasta kuljetusten mukana vuosien ajan niin paljon, että ne ovat päässeet asettumaan ja muodostamaan populaatioita.

– Olotilat ovat varastohämähäkille täällä sisätiloissa suotuisat – ehkä pian ulkonakin, Pajunen lisää viitaten ilmastonmuutokseen.

Havaintoja erityisesti syksyisin
Asiantuntijan havaintojen mukaan parhaillaan on menossa varastohämähäkin aktiivisin kausi.

– Varastohämähäkin voi tavata ympäri vuoden, mutta havaintoja tulee vuosittain eniten syyskaudella.

Pajunen vastaanottaa ajoittain kuvia, joissa ihmetellään kookasta hämähäkkiä.

– Se on niin iso, että se herättää hämmästystä. Kaikki eivät tunne sitä.

(KUVA: ALL OVER PRESS)

Suomen mittakaavassa varastohämähäkki on tavanomaista isompi ja pitkäraajaisempi hämähäkki. Väriltään varastohämähäkki on tummanruskea, mutta ruumiissa saattaa on myös vaaleita kuvioita.

Varastohämähäkin ruumis on kooltaan noin sentistä puoleentoista. Koiraan raajat voivat yltää jopa yhdeksään senttiin, mutta yleisimmin hämähäkin koko on noin viiden sentin luokkaa.

Vaaraton laji – asiantuntija ei suosittele torjuntaa
Vaikka hämähäkin koko saattaakin pelästyttää, kyseessä ei ole myrkyllinen laji.

– Varastohämähäkki on ihan vaaraton. Jossain tilanteissa se saattaa purra, mutta se on erittäin harvinaista. Minä en tiedä yhtään sellaista tapausta, Pajunen sanoo.

Asiantuntijan mukaan vaaratonta varastohämähäkkiä ei kannattakaan välttämättä alkaa torjumaan.

– Voihan sen aina siirtää ulos huoneistosta. Minä tekisin ainakin itse niin.

Aiemmin varastohämähäkkien yleisyydestä kertoi Iltalehti.
 
Mä en koskaan tapa hämähäkkiä. Olen vienyt ulos. Makkarissa ja keittiössä on ollut hämähäkki. Annoin niiden olla ja syödä lentävät ötökät mitä eksyy sisälle.
Mä vien lentävät ötökät ulos(paitsi hyttyset pääsee hengestään, kärpäsiä on joskus yksi joka vähän aikaa lentelee sitten häviää itellääno_O) Mies saa hoitaa hämähäkit pois päiväjärjestyksestä:cautious: tai sitten "vahingossa" heitän niitä kirjalla:oops:
 
Esim. yöperhosen vien pois. Ja kaikki makkarista paitsi hämähäkin. :geek:
Mä pyrin viemään kaikki mitä kiinni saan. Mies nauraa mulle kun välillä jotain pikkuriikkistä öttiäistä kiikutan ulos. Ampiaisista meillä on kilpajuoksua kun mies tappais heti ja mä pyydystän lasilla ja kortin/lehden avulla ja vien pihalle:rolleyes:
Hämähäkit vaan jostain syystä ylittää mun sietokyvyn:notworthy:
 
  • Tykkää
Reactions: Aqela
Mä pyrin viemään kaikki mitä kiinni saan. Mies nauraa mulle kun välillä jotain pikkuriikkistä öttiäistä kiikutan ulos. Ampiaisista meillä on kilpajuoksua kun mies tappais heti ja mä pyydystän lasilla ja kortin/lehden avulla ja vien pihalle:rolleyes:
Hämähäkit vaan jostain syystä ylittää mun sietokyvyn:notworthy:
Mä tapan ampiaiset. Tänä kesänä ei tullut yhtäkään ampiaista sisälle.
 
  • Tykkää
Reactions: Ellimaar
Mä en koskaan tapa hämähäkkiä. Olen vienyt ulos. Makkarissa ja keittiössä on ollut hämähäkki. Annoin niiden olla ja syödä lentävät ötökät mitä eksyy sisälle.
Itse kyllä tapan kaikki eteeni tulevat. Tosin hämähäkkien kohdalla aina vähän emmin, kun muistaakseni on joku vanha uskomus, että hämähäkin tappaminen tietää huonoa onnea. Mutta joo, tuollaisen otuksen kohdalla olen valmis ottamaan ne kirouksetkin vastaan :D
 

Yhteistyössä