Joskus on vaan maailman tylsintä olla äiti!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Aurinkokunta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Aurinkokunta

Aktiivinen jäsen
01.11.2006
11 030
1
36
Kouvolan peräkylä
Silloin, kun "äiti" on joku vakikalustoon kuuluva automaattinen robotti, eli pesukoneen laittaja, siivoaja, tiskaaja, kokki jne.
Kun muut istuvat sohville pelaamaan Pleikkaria ja lautapelejä, niin kukaan ei muista pyytää äitiä mukaan. "Ei se jouda kuitenkaan", "Sillä on joku homma kesken", "Äh... jonkun pitää vahtia pieniä!"

Juu... turhaa marisemista ja kiukuttelua... mutta oishan se ollut kiva ele, kun ois edes kysytty mukaan :snotty:
Välillä vaan tuntuu, että äiti huomataan aina vaan silloin kun on nälkä, jano, tarve saada puhdasta vaatetta, jollain kaatuu maito tai mehu lattialle tai jotain muuta :ashamed:
 
Mikset pidä hieman meteliä ittestäs? Mä ainakin sanon omilleni, että pelaamaan päästään, jahka hommat on tehty. Sitten ne tehdään kolmistaan, tulee nopeammin valmista ja voidaan olla yhdessä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Non compos mentis:
Mikset pidä hieman meteliä ittestäs? Mä ainakin sanon omilleni, että pelaamaan päästään, jahka hommat on tehty. Sitten ne tehdään kolmistaan, tulee nopeammin valmista ja voidaan olla yhdessä.

Siis ei nyt ollut mitään hommaa kesken - kaikki on suht tehty... kelleen vaan ei tullut mieleen kysyä, että haluaako äitikin pelata, kun en ollut tässä ihan vieressä, kun aloittivat.
 

Yhteistyössä