Jos oikeesti osattas mitata kaikkinaista älykkyyttä...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ölöpölö
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ö

Ölöpölö

Vieras
Jos osattais oikeesti mitata älyä niin että siinä olis kaikki älyllinen mukana. Siis kaikki tunneälyt ja intuitiot, joita ei osata mitata. Niin miten älykäs luulisit olevan semmoisella ÄO:lla. Ja mitä luulet (tai tiedät) että olet näillä nykyisillä palikkatesteillä?
 
No mulla olis kyllä tosi korkee, koska mulla on todella hyvä just tunneäly ja intuitio. Pystyn muodostamaan ihmisestä mielikuvan vain muutamassa sekunnissa ja tuo mielikuva pitää todella tarkasti paikkansa. Joskus tuntuu melkein että olis maagisia kykyjä. Tommosissa palikkajutuissa en pärjää mutta luulen, että se johtuu siitä että mun syvällinen äly menee ohi tommosesta yksinkertaisesta putkaaivoälystä ja en suostu näkee yksinkertaisia juttuja niin... Eli luulisin että oikeessa testissä saisin jotain tosi paljon yli sata. Ja "tavallisessa" alle sata. Mut en luota noihin tavallisiin koska tiedän monta tosi tyhmää ihmistä jokka on pärjänny noissa.
 
Joo... Mulla toi "täydellinen" äly olis varmaan aika lähellä sataa. Sen verran kumminkin mulla on sitä, että en alkuvaikutelman mukaan väkisin näe ihmisinä sellaisina kuin he ovat.
 

Yhteistyössä