Jollakin hyviä neuvoja?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fasumasu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

fasumasu

Uusi jäsen
03.08.2007
2
0
1
Heips!
Olen raskausviikoilla 6+3 tänään. Tein raskaustestin 18pvä heinäkuuta, jonka jälkeen melkeimpä alkoi todella kivuliaat etenkin ÖISIN ilmaantuvat alavatsa kivut. Kivut on niin voimakkaat, että tähän liittyen oksennan ja valun tuskanhikeä. Muutaman päivän odottelin ja menein päivystykseen. Siellä labrat ok(tulehdus arvot,bakteeri näytteet ja klamydia), mutta vasta viikon päästä seuraavalla sovitulla kontrollilla ilmoittivat että minulla onkin pissa tulehdus. Sain lääkkeet siis siihen vasta kun viikko oli kulunut jo näytteen antamisesta. Epäilivät minulla olevan kohdun ulkopuolinen tai tuulimuna (sen takia kontrolli käynnit) . Viikon antibiootti kuuria syödessäni vatsakivut vähenivät, mutta ilmaantuivat taas pari päivää AB:n lopettamisen jälkeen. Tällöin myös se sikiökin näkyi ultrassa viimein. Eli eilen 2.8:tta...:)!
Tänään kävin omalla lääkärillä joka otti pissa näytteen pikana (viljely tulee vasta myöhemmin) joka oli puhdas, samoin tulehdus arvot ym oli OK. Sain kuitenkin taas AB-kuurin, vaikka pikanäyte oli puhdas. Lääkärit ihan ymmällään ja minä todella väsynyt kun ei nukkua saa ja töissäkin olis käytävä.
Eli kysynkin nyt onko kellään kokemusta NÄIN KOVISTA KIVUISTA |O raskausajan alussa? Joka on ollut ihan normaalia? Verenvuotoa ei ole.
 
Minulla oli niin kovia alavatsakipuja esikoisen odotuksen alkumetreillä että heräilin yöllä tuskanhikisenä. Asiaa tutkittiin eikä heti löytynyt selitystä, kunnes joku tajusi kysyä koska olen viimeksi käynyt kakalla. Tajusin silloin että siitä oli ainakin viikko. Ikinä eläessäni minulla ei ollut ollut ummetusta sitä ennen mutta silloin se oli saman tien päässyt niin pahaksi että kivut olivat ihan älyttömät. Onneksi korjautui sopivilla lääkkeillä muutamassa päivässä. Sen jälkeen söin Levolacia kuukauden verran päivittäin säännöllisesti ja vaiva ei palannut. Tämänkin raskauden alussa (nyt jo rv 38) ummetus yritti taas iskeä mutta nyt tajusin heti aloittaa Levolacin ja ei pahentunut. Lääkäri oli sitä mieltä että minulla on kohtu niin taakse päin kallistunut että alkuraskaudesta kun kohtu on viellä alhaalla lantiosssa se nopeasti kasvaessaan painaa suolistoa ja vaiva helpottaa kun kohtu nousee ylös lantiosta raskauden edetessä.

En tiedä saattaako sinulla olla edes mistään tälläisestä kyse, mutta ajattelinpa kertoa kokemukseni kuitenkin että kyse ei välttämättä ole mistään vakavasta. Minulla oli tuossa välissä myös yksi keskenmeno (rv 11), joka ei muuten missään vaiheessa aiheuttanut niin pahoja kipuja kuin se esikoisen odotusaikainen ummetus.

Toivottavasti vaivaasi löytyy ratkaisu ja odotus voi jatkua onnellisemmin.
 
Eipä ole ainakaan tota ongelmaa...jotenkin se kipu pistää kakankin tuleen vauhdilla...multa tulee siis molemmista päistä..istun hikisenä ja tuskissani wc-pyntyllä saavi kädessä.
Hmm..ajattelin uhmata lääkärin ohjeita (vaikka pitkin hampain sen AB-reseptin mulle kirjoittikin) ja aloittaa kuitenkin sen kuurin. Ja viime yönä sain jotenkin nukuttua. Kivut eivät ollleet niin kovat. Että ilmeisesti siellä jyllää pissa tulehdus, joka vaan pika näytteellä ei näkynytkään. Se vaan että ensimmäisen kolmanneksen aikana ei sais mitään lääkkeitä syödä. Mutta nyt oli punnittava hyödyt ja haitat..kun toi AB-kuuri on kuitenkin "raskaille naisille" sopiva.
 

Similar threads

Yhteistyössä