Jatkuva kutina ja välillä nokkosihottumaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailijannnna
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailijannnna

Vieras
Eli nyt reilun kuukauden ympäri kehoa on ollut kutinaa. Sormissa, kasvoissa, jaloissa, reisissä.. kaikkialla. Muutaman kerran noussut myös muutama paukauma, silti kutinaa ollut ympäri kehoa. Paukaumat oli kädessä ja jalassa - aluksi hiukan koholla oleva 2cm iho joka sitten alkanut punoittaa ja jos raapinut, jäänyt sellainen Paarman pureman tyyppinen paukauma ja jälki. Lääkäri meinasi että nokkosihottuma ollut. Mutta tää kutina : mikään ei auta eikä helpota. Desloratadiinia syönyt sen 5mg eikä auta. Yrittänyt rasvata ihoa, ei auta. En tiedä mikä laukaisee, hikoilu, joku muu? Kuivaa ihoa ei ole oikeastaan kuin niskan ja päänahan alueella sillai näkyvästi. :/

Mikä hitto tähän voisi vielä auttaa ja onko muilla kokemuksia vastaavanlaisesta? Mikä lääke ym auttaisi itse kutinaan parhaiten? Tälläkin hetkellä sormien välissä, kasvoissa ja jaloissa kutinaa.
 
Pyydä resepti että saat Ataraxia.

Ja mieti, mitä tapahtui reilu kuukausi sitten. Vaihdoitko pesuainetta? Ostitko uusia tekstiilejä? Tummansininen etenkin on allergisoiva väri. Kypsyivätkö jotkut kesän kasviksista ja aloit syödä niitä aiempaa enemmän? Kylvikö naapurinsetä viereiselle pellolle jotain mitä siinä ei oo ennen kasvanut? Ostitko viherkasvin?
 

Yhteistyössä